Na stavebním úřadě v Pardubicích přibývá šanonů a zaneprázdněné úřednice řeší množství stavebních povolení. A důvod je jasný. V současnosti jsou pět zaměstnanců pod stav. I ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si uvědomuje, že malý počet úředníků je problém.
"Tabulkové platy ve státní správě ale příliš zajímavé finanční ohodnocení nenabízí. My jsme přistoupili z pozice ministerstva pro místní rozvoj k několika krokům. Jedná se například o navýšení osobního ohodnocení úředníků až na sto procent, dále jsme zvýšili platovou třídu těch úředníků a také zjednodušujeme kvalifikační nároky na stavební úředníky," popsala mluvčí Karolína Nová.
[chooze:article;value:600513]
"Jsme svázáni tabulkami a zákony a pracovat na stavebních úřadech nebo na městských úřadech se stává méně a méně atraktivní. I z důvodu toho finančního ohodnocení těchto lidí," řekla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.
"Pokud sem přijde člověk bez praxe, jeho hrubý plat je 27 tisíc. To je málo. Po několika měsících dostává příplatek. Samozřejmě pro mladého člověka to není dobrá situace, s tím neuživí rodinu," uvedla vedoucí odboru pardubického stavebního úřadu Ilona Prokůpková.
Přitom dobře fungující stavební řízení a s ním spojená rychlejší výstavba by podle ekonomů měly obrovský vliv na naši ekonomiku. "Nyní máme podhodnocené stavebnictví. Stavíme málo a tím pádem, kdybychom ho nastartovali, tak by konečně o to více mohla konečně začít růst ekonomika," vysvětlil ekonom Petr Bartoň. Podle ekonomů by fungující stavební sektor mohl zvýšit každoroční růst HDP až o dvě procenta.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.