Obří houby i mořské okurky. Plovoucí ledovec v Antarktidě odkryl tajemství

Ledovec o rozloze asi 510 km², což odpovídá zhruba velikosti Prahy, vplul v lednu do mrazivých vod Bellingshausenova moře a odhalil za sebou kus oceánu, který po staletí nespatřil denní světlo.

Ve stejnou dobu byli v okolí vědci na palubě výzkumné lodi Falkor. Když k této dramatické události došlo, výzkumný tým rychle změnil své plány, aby využil vzácné příležitosti k průzkumu nově odkrytých hlubin.

[chooze:article;value:602050]

​"Tak jo, máme nějaké novinky, které ovlivní zbytek naší plavby," poznamenala ředitelka výzkumu Patricia Esquetová z Centra pro enviromentální a námořní studia.

Vědci přitom měli zkoumat původně něco úplně jiného – rozhraní mezi ledem a mořem. Takovéto příležitosti ale nemohli odolat. Během osmi dnů tým prozkoumal mořské dno v hloubce dosahující 1 300 metrů, a to pomocí pokročilého podvodního robota.

 "Takové události se nedají naplánovat, protože je velmi těžké předpovědět, kdy se ledovec přesně odlomí. A pak, když se to stane, je velmi těžké předpovědět, zda odpluje, nebo se udrží. Takže jsme měli prostě štěstí," neskrýval svou radost geofyzik Sasha Montelli.

[chooze:article;value:596695]

​Ledovec odkryl rozsáhlé korálové útesy plné mořského života – prosperující ekosystém, který dokázal vzkvétat navzdory extrémnímu chladu a tmě. Délka jednoho ponoru, při kterém vědci zkoumají organismy zblízka, dosahuje až 24 hodin. Za tu dobu se vědcům podařilo zaregistrovat až desítky druhů. "Předběžná evidence různých druhů ukazuje mořské ježky, mořské okurky, houby, korály, křehké hvězdice, různé druhy ryb a chobotnice," dodal Montelli.

Biologové nyní podle posádky zjišťují, zda jsou všechny druhy, které nalezli, známé, nebo zda se mezi nimi objevily i nějaké zatím neznámé.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.