Evropská unie na to jde dobře, říká Zdechovský. A vysvětlil, jak to myslí. "Říká, 'podívejte se, vy můžete část peněz, které jste dostali na kohézní politiku, tak nebudete stavět rozhledny nebo nepostavíte dalších 200 kilometrů cyklostezek a budete ty peníze určovat na obranu a můžete si je z toho balíku vzít'. Já si myslím, že tohle je nejlepší způsob," vyjasnil.
Další možností, jak pomoci s financemi na posílení obrany, je využití Evropské investiční banky, přes kterou by si šlo půjčit na úrok 0,8 procenta. "To je jedna z nejlepších nabídek, co je na trhu, a můžete vlastně investovat do vyzbrojování a do posílení kapacit a vaší schopnosti se bránit v případě jakéhokoliv konfliktu," dodal.
[chooze:article;value:601441]
Padla i otázka na to, co by se ze zvýšených obranných rozpočtů financovalo. "Tak prvně, co zaznělo v Paříži, 'zbavme se všech ruských zbraní'. V současné době i česká armáda, bohužel, má 36 let po sametové revoluci ve své výzbroji spoustu ruských zbraní. Ať už to jsou tanky T-72, tak jsou to vrtulníky Mi. A my bychom měli v tuhle chvíli udělat všechno pro to, abychom to nahradili nějakou západní technikou, francouzskou, německou, italskou, americkou anebo hlavně tou českou, a tuto ruskou techniku bychom měli poslat pryč," prohlásil.
Prodat ruskou techniku by neměl být problém. Ve světě je o ni zájem, například na Ukrajině, v Africe nebo v Asii. Důležité je podle Zdechovského zbavit se závislosti na Rusku. "A pak samozřejmě těch projektů, které existují, jsou tady stovky. Armáda České republiky má plán vyzbrojování, pojďme ten plán třeba zkrátit o pět let. Pojďme si říct, že některá třeba taktická vozidla nebo výzbroj tanků nebo modernizace vrtulníků neproběhne do roku 2035, ale proběhne do roku 2030. A já si myslím, že by to obrovsky prospělo," zhodnotil.
[chooze:article;value:601906]
Aby se to všechno stihlo, podle Zdechovského je potřeba bankám podnikajícím na území EU říct, že žádná taxonomie EU, tedy že investice by měly plnit klimatické cíle, neexistuje. "Kdo se ohání z těch bank taxonomií, tak je lhář. Je prostě potřeba podpořit obranný průmysl. Obranný průmysl si dokáže sám na sebe vydělat, ale potřebuje, aby neměl byrokratické překážky, aby postavení jedné haly od začátku povolení do vyřízení stavebního povolení a kolaudace netrvalo sedm let," pronesl.
"Pak potřebuje finance na rychlé půjčky a na robotizaci výroby, protože tím můžete jedině zkrátit a zrychlit tu výrobu. A třetí, co potřebuje, tak potřebuje dlouhodobé smlouvy. Říct, 'podívejte se, milý Františku, když vyvinete kevlarové vesty, které budou vážit 300 gramů a ne pět kilo, tak my jsme ochotní od vás potom nakoupit třeba 150 tisíc kusů'. A tohle bychom si měli dopředu říci," doplnil. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.