Povolávání nových ruských branců prezidentskými dekrety se děje pravidelně každého půl roku. Jenomže nyní je to rekordní číslo. "To stávající číslo je vyšší, než to bylo v minulosti, o řády desítek tisíc. Takže to může v podstatě potvrdit to, na co mnozí analytici poukazují dlouhodobě – ty ruské jak materiální, tak v tomto případě zejména lidské ztráty v bojích na Ukrajině jsou tak vysoké, že se nedaří doplňovat vojáky v takovém počtu, aby nahrazovaly ztráty," poznamenal Bureš.
Nově odvedení vojáci by ale podle oficiálního vyjádření Ruska na frontě skončit neměli. Nicméně třeba při bojích v Kurské oblasti byli odvedenci už v minulosti ve velkých počtech nasazení a některé se povedlo ukrajinským jednotkám i zajmout.
"Může se stát, že se do té války na Ukrajině, ukrajinské války a konfliktu zapojí, ať už přímo, nebo nepřímo tímto způsobem. Takže je to prostě posílení nebo snaha posílit ruskou armádu, být primárně asi v oddílech, které zůstanou na území Ruska, než které budou vyslány na Ukrajinu. Množství z těch odvedenců je pak více či méně nuceno různými návodovými příplatky, aby vstoupilo do placené armády, která pak již na Ukrajině přímo bojuje," dodal.
Co se ztrát Ruska týče, není snadné je odhadnout, říká Bureš. Jsou ale vysoké. "Odhaduje se, že ty lidské mohly být až třeba v rozsahu 1 000 až 1 500, ty nejvyšší odhady, co jsem viděl, až 1 600 nebo 1 700 mrtvých či zraněných denně, to znamená neschopných boje, což pak dohromady dává nějakých 30, možná i 35 tisíc vojáků," přiblížil.
[chooze:article;value:605444]
Jak Bureš pokračoval, obecně se udává, že Rusko je schopné nahrazovat ztráty vojáků na Ukrajině v počtu 25 až 30 tisíc měsíčně.
Mobilizace má dopady na ekonomiku. Jsou totiž odváděni muži v produktivním věku, kteří chybí jako pracovní síla. Ekonomika se přehřívá, protože o pracovní síly se zaměstnavatelé přetahují vyššími a vyššími mzdami.
Problémy s nedostatkem vojáků řeší i Ukrajina. Diskuze se točí kolem toho, zda snížit věk pro povolání do armády. Původně to bylo na 27 letech, nyní je to na 25.
"Jak Spojené státy, tak někteří bezpečnostní experti argumentují, že pokud Ukrajina chce mít nějaké větší úspěchy na frontě a dlouhodobě vydržet a bránit se, tak bude muset povolat i ty mladší věkové ročníky. Tady je problém, že to je velmi politicky senzitivní z toho důvodu, že Ukrajina má mnohem menší počet obyvatel a také má relativně slabé populační ročníky kvůli vývojové populační křivce v 90. letech a později, které nyní by byly odvoditelné, a nechce se jejich předčasným odvodem připravit o další populační ročníky, které by pak byly ještě nižší než ty stávající," vysvětlil Bureš. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.