Lepší už to nebude. Snížení úroků u hypoték se nedočkáme, vzkazuje ekonom

Za uplynulou dekádu zdražily nemovitosti o 124 %. Podle ekonoma se projevily lehké příznaky toho, že si lidé začali pořizovat nemovitosti, aniž by se zajímali o prognózy vývoje ceny. "Mezi námi byli tací, kteří měli pocit, že koupit si byt, nebo dokonce dům je dobré čistě z finančního hlediska, protože se na tom nedá prodělat a neustále to stoupá," říká Skořepa.

Faktory, které ovlivňují růst cen, se podle ekonoma pohybují jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. "Pomalé a nepružné stavební řízení, které vede k tomu, že než se developerský projekt dotáhne do konce, trvá to moc dlouho," popisuje, proč se nabídka nemovitostí prodražuje.

Důvody ze strany poptávky jsou podle odborníka posílené i některými opatřeními státu. "Mám na mysli daňové zvýhodnění, protože daň z nemovitosti, o tom se už taky mluví v Česku, je velmi nízká, extrémně nízká v mezinárodním srovnání," vysvětluje.

[chooze:article;value:603858]

​"Vlastnit dům je z daňového hlediska relativně hodně levné. Jednak jsou to odpočty z hypotečních úroků, daňové odpočty, kdy je možné si snížit splacenou daň skrze uplatnění úroků ze zaplacených hypoték. To také v mezinárodním srovnání není úplně standardní," pokračuje Skořepa.

Podle experta jsou problémy s cenou nemovitostí řešitelné a některé už se i řeší. Zmiňuje například nepovedenou digitalizaci stavebního řízení. Dále ekonom uvádí, že se v několika případech jedná o politickou věc. Například v případech, kdy si daň z nemovitostí řeší samosprávy a obce.

"Pro ty z nás, kteří čekají na další snížení sazeb, aby jim hypotéka vyšla levněji, tak se obávám, že už příliš velký prostor dál není," vzkazuje ekonom. Češi podle Skořepy i nadále zůstávají převážně vlastníky a posun k nájemnímu bydlení je pouze mírný. Celý rozhovor si můžete přehrát pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.