V Česku se rychle šíří žloutenka typu A. Hygienici radí, kde si na ni dávat pozor

[chooze:gallery;value:39798]

​Za první tři měsíce letošního roku eviduje Státní zdravotní ústav (SZÚ) 320 případů nákazy žloutenkou typu A. Vloni se za celý rok nakazilo 636 lidí a tempo šíření nákazy je tak dvojnásobné. SZÚ za loňský rok eviduje i dvě úmrtí.

"320 případů za první čtvrtletí letošního roku ukazuje, že trend rychle narůstajících případů z loňského roku se nezastavil. S nadcházejícím obdobím četnějšího cestování například za rekreací bude z ohnisek infekce docházet ke zvýšenému riziku dalšího šíření nákazy," řekla Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

[chooze:article;value:579772]

​​"Virová hepatitida A (VHA) se vyskytuje na celém světě, častěji tam, kde je problém s nízkým hygienickým standardem. Vzhledem k charakteristice nákazy a způsobu přenosu postihuje VHA především děti a mladé dospělé," popisuje SZÚ. Infekci se říká taky nemoc špinavých rukou.

Největší problém bývá u malých dětí, v sociálně vyloučených komunitách, u lidí bez domova, na ubytovnách a podobně. K přenosu viru dochází také znečištěnou, kontaminovanou vodou, nebezpečné jsou třeba i kostky ledu připravené ze závadné vody. Rizikové jsou povrchy, kterých se dotýkají další lidé, tedy třeba kliky, madla v hromadné dopravě nebo nákupní košíky.

[chooze:article;value:603266]

Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být​

Zvýšené výskyty VHA v ČR byly zaznamenány na konci 90. let, v letech 2008–2010 a 2016–2017. Nemocnost přitom bývá zpravidla nejvyšší u předškolních a školních dětí, ale koncem 90. let byla zaznamenána navíc zvýšená nemocnost u 15–24letých. Přispěl k tomu zejména vzrůstající podíl dospívajících a mladých dospělých s rizikovým chováním, především závislých na drogách.

"Za nejlepší preventivní opatření je možné označit očkování, ideálně v dětském věku, protože úplné očkování chrání dlouhodobě," vysvětlila hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková. Očkování se doporučuje hlavně lidem vystaveným většímu riziku kvůli práci, cestujícím do oblastí s vysokým výskytem infekce, osobám s chronickým onemocněním jater nebo lidem v kontaktu s nemocnými. Vakcíny ale nejsou hrazené z pojištění.

Kromě očkování je součástí prevence hepatitidy A také zvyšování a dodržování osobní hygieny. SZÚ připomíná zejména rizika konzumace závadné pitné vody a potravin.

[chooze:article;value:601267]

​"Při cestách do exotických zemí se pak nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů, k těmto účelům je vhodné požívat vodu balenou. Dobré je se řídit základním pravidlem Světové zdravotnické organizace pro přípravy potravy v exotických zemích: 'Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být'," popsal SZÚ.

Zpočátku se onemocnění podobá chřipce a projevuje se teplotou, nechutenstvím, nevolností, pobolíváním pod pravým žeberním obloukem nebo bolesti břicha. Později nakaženému zežloutne kůže a bělmo očí, ztmavne moč, vylučuje světlou stolici a svědí ho kůže. Průběh může být bezpříznakový, ale i tak nemocný člověk nákazu může šířit.

Žloutenka sužuje i Ostravu. Podívejte se nedávnou na reportáž Televizních novin (3/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.