Vysoká hladina oxidu uhličitého je problémem v řadě škol. Například v jedné z pražských základech ji hygienici loni namátkově měřili ve dvou třídách. V obou případech přesahovala povolené normy, někde i o více než čtvrtinu.
"Výsledky, které tam byly, byly poměrně alarmující. Šlo o stav, který podle odborníků může způsobovat bolesti hlavy, únavu a malátnost. Je to věc, kterou je potřeba řešit, ta řešení jsou však poměrně nákladná. Pokud by existovaly nějaké dotační tituly, bylo by to dobře," sdělil ředitel ZŠ Donovalská Tomáš MArek.
[chooze:article;value:589757]
Budovu škola zateplovala zhruba před dvaceti lety – tedy v době, kdy se odvětrávání oxidu uhličitého ještě neřešilo. "Byla určitá epocha, kdy se zateplovalo hlava nehlava a nebyly k tomu provedeny náležité odhady, co to může znamenat. Zateplení uzavře prostor a je potřeba tomu věnovat větší pozornost," reagoval Bohumil Kotlík ze Státního státního ústavu.
Právě především na školy se starším zateplením cílí podle fondu životního prostředí připravovaná dotace. "Nová výzva má za cíl podpořit realizaci opatření eliminujících nadměrné koncentrace CO₂ a zároveň zlepšit teplotní komfort ve školských budovách," tvrdí ministerstvo životního prostředí.
[chooze:article;value:580738]
Dnes už je zřízení odvětrávacího systému podmínkou k získání dotace na zateplení. Společně s novou, teplejší fasádou si ho tak před pár lety pořídili například i na základní škole v Praze 5. Odvětrávací systém mají v každé třídě. Jedno takové zařízení je vyšlo zhruba na 25 tisíc korun.
Zařízení měří hladinu oxidu uhličitého a v případě, že je příliš vysoká, začne automaticky větrat, přičemž přiváděný vzduch, pokud je potřeba, i ohřívá. Vysoké hodnoty oxidu uhličitého se ale podle odborníků mohou objevovat ve všech školách, nejen v těch zateplených. Ve třídách bez automatického odvětrávání proto radí nárazově větrat, tedy otevřít okna dokořán na deset až patnáct minut.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.