Myanmar zasáhlo další zemětřesení. Dotřesy mohou trvat i několik týdnů

Zemětřesení v Myanmaru bylo tentokrát slabší. Úřady mluví o síle 5,1 magnituda. Odborníci varují, že takzvané dotřesy, které obvykle následují po nejsilnějším otřesu, by mohly trvat i několik týdnů.

Navzdory dalším záchvěvům země se daří záchranářům skoro nemožné. Z trosek vytahují ty, kteří pohromu přežili. "Ze sutin se podařilo zachránit muže. Trvalo nám to 24 hodin. Pod sutinami uvázl asi na 40 hodin," popsal tamní záchranář.

"Záchranné týmy říkají, že z trosek dokonce slyší výkřiky, které po chvíli utichají. Někteří lidé se neúnavně snaží vyhrabat své blízké z trosek," řekla Deepmala Mahla, humanitární pracovnice organizace CARE.

[chooze:article;value:604852]

​Záchranné akce jsou s dalšími otřesy stále složitější. Silnice jsou neprůjezdné a elektřina nefunguje. Pomoc sice proudí například z Číny nebo Indie. Do zasažených oblastí se ale mnohdy nedostane.

"Mnoho budov spadlo, silnice se prohýbají, mosty jsou zřícené. To opravdu ztěžuje reakci. Půjde tedy o mimořádně složitou událost, na kterou budeme muset všichni rychle reagovat," popsal ředitel Světového potravinového programu pro Myanmar Michael Dunford.

Zatímco dobrovolníci a záchranáři bojují o životy, tamní vojenská junta, která v zemi vládne od převratu před čtyřmi lety, pokračuje v bombardování pozic povstalců. Jen pár hodin po prvním zemětřesení podnikla letecký útok, při kterém zemřelo sedm lidí.

"Junta provedla letecké útoky na vlastní obyvatelstvo, a to i v oblastech zasažených zemětřesením. Zdálo se, jako by cílem byli právě ti, kteří se snaží pomáhat lidem uvězněným pod troskami," řekl zástupce OSN v Myanmaru James Rodehaver.

Také v thajském Bangkoku pokračují záchranné práce po zřícení rozestavěného mrakodrapu. Pod sutinami prý zaznamenali slabé známky života.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.