"Pokud nedokážete držet činku o hmotnosti tří čtvrtin vaší váhy po dobu jedné minuty, zemřete dříve, než kdybyste to zvládli," prozradil ve svém podcastu Nutrition World odborník na výživu Ed Jones.
Vše podle něj závisí na takzvané síle úchopu. Pokud je velká, spojuje ji odborník se sníženým rizikem úmrtí na řadu nemocí souvisejících s věkem. To mohou být srdeční choroby, ale i cukrovka druhého typu, artritida a některé druhy rakoviny.
[chooze:article;value:599384]
Jednoduchý minutový test je podle Jonese funkční, protože vyžaduje současně úsilí více svalů a kloubů v celé paži. Když úchop zeslábne, je to známkou úbytku svalové hmoty, která může zvýšit riziko ztráty pohyblivosti. "Síla úchopu je ukazatelem toho, jak slábne všechno ostatní," vysvětlil Ed Jones.
K provedení testu Jones doporučuje držet velmi těžké závaží, nejlépe o hmotnosti tří čtvrtin vlastní váhy. Web Daily Mail ale upozornil, že zvedání něčeho tak těžkého může způsobit zranění zad.
Dalším způsobem, jak lze sílu úchopu měřit, je zavěšení se na hrazdu. Tam by se měl člověk pokusit vydržet, co nejdéle dokáže. Muži, kteří zvládnou viset pouze 30 sekund, a ženy, které zvládnou jen 15 sekund, by měli mít zvýšené riziko na předčasné úmrtí.
[chooze:article;value:602520]
Souvislost mezi silou a dlouhověkostí potvrzuje studie společnosti JAMA Network Open z roku 2022. Ta analyzovala fyzickou aktivitu více než 115 000 lidí ve věku nad 65 let, kteří se účastnili každoročního průzkumu National Health Interview Survey.
Výzkumníci z dat sbíraných téměř osm let zjistili, že lidé, kteří cvičili silový trénink alespoň dvakrát týdně, měli nižší riziko úmrtí. Když účastníci přidali silový trénink dvakrát nebo více za týden, jejich riziko úmrtí během sledovaného období kleslo o 30 procent.
Vědci našli recept na štěstí. Významnou roli hraje čas v práci i spánek (3/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.