Zásadní změnu ve své obraně připravuje Dánsko. Členská země NATO chce rozšířit povinnou vojenskou službu i na ženy. Pravidlo začne platit v roce 2026 a týkat se bude žen, které dosáhnou plnoletosti po 1. červenci 2025, píše portál Militarnyj.
Dánská armáda spoléhá především na dobrovolníky, zároveň ale praktikuje povinnou vojenskou službu trvající 4 až 12 měsíců. Muži starší 18 let, kteří jsou fyzicky schopní služby, se stanou součástí loterie, která rozhoduje o jejich vstupu do služby. Výjimku mají kromě nezpůsobilých mužů také obyvatelé Grónska a Faerských ostrovů, kteří se loterie neúčastní. Počet jmen v loterii se liší každý rok podle toho, kolik dobrovolníků armáda získá.
Ženy se členkami dánské armády stát mohly, ale ani na ně se až doposud loterie nevztahovala. Dánská vláda však návrh zapojit ženy do povinné služby poprvé nadnesla už loni v březnu. Naverbované ženy budou sloužit nejvýše 11 měsíců.
[chooze:article;value:596077]
Hlavním důvodem pro rozšíření vojenské povinnosti je zejména zhoršující se bezpečnostní situace. "Vzhledem k současné situaci ve světě potřebují obranné složky rekrutovat více lidí," prohlásil podle portálu Defense Post ministr obrany Troels Lund Poulsen.
Hlavní obavy má Dánsko z Ruska kvůli jeho agresi na Ukrajině. Zároveň ale roste jeho nervozita ze Spojených států amerických a prohlášení tamního prezidenta Donalda Trumpa. Ten totiž od své inaugurace hlasitě mluví o svém cíli získat pro USA Grónsko, které je přes tisíc let dánským územím.
V Evropě se k povinné vojně čím dál více zemí opět přiklání. Vrátit ji chce například německá CSU, která je jedním z vítězů únorových voleb. Lotyšsko a Litva ji znovu zavedly po začátku války na Ukrajině, Švédsko v roce 2017.
[chooze:article;value:601710]
Povinná vojenská služba v Česku skončila v roce 2004 a jejímu návratu se politici zatím brání. Místo toho se snaží motivovat mladé lidi, aby nastoupili do armády či aktivních záloh, pomocí různých bonusů. Minulý týden schválil Senát novelu, která vojákům z povolání poskytne vyšší náborové příspěvky i podporu na bydlení.
I tak je ale zájem malý. Do roku 2030 chce mít armáda 30 tisíc vojáků a dalších 10 tisíc záložáků. Aby toho dosáhla, potřebovala by každý rok nabrat aspoň 800 vojáků z povolání a tisíc vojáků v záloze, aby nahradila i ty, kteří svou vojenskou službu končí, připomněl portál CZ Defence.
Jenže tolik lidí ozbrojené síly ani zdaleka nenabírají. Náčelník Generálního štábu Armády ČR na podzim varoval, že v zálohám má armáda jen zhruba 4 200 lidí. To je podle něj číslo tak nízké, že představuje strategické riziko.
[chooze:poll;value:298fd5c51b284d26a7cdf8d4af6d14f29d089ee0]
Povinná vojenská služba? Důležitá je dobrovolná motivace, říká generál Šedivý:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.