[chooze:gallery;value:39760]
Mimořádně silné zemětřesení, které zasáhlo Thajsko a Myanmar, zaznamenaly i seismické stanice v Česku a na Slovensku. Podle Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se otřesy podařilo zachytit například stanici v Kašperských Horách.
"Záznam ze seismické stanice v Kašperských Horách (KHC). Data se zobrazují do půlhodinových řádků, které přibývají pod sebe (časové hodnoty jsou ve světovém čase, tj. o hodinu méně našeho času), šipka značí příchod seismické vlny myanmarského zemětřesení o síle 7,7, druhá šipka značí příchod následného zemětřesení o síle 6,4," uvedl Geofyzikální ústav.
[chooze:article;value:604852]
Zemětřesení, které udeřilo v pátek v ranních hodinách našeho času, mělo epicentrum poblíž Mandalaje v pohraniční oblasti Sagaing-Mandalaj. Podle odborníků vzniklo v důsledku posunu na zlomu na rozhraní Indické a eurasijské desky v hloubce 10 kilometrů. Následný otřes o síle 6,4 magnituda přišel za 12 minut.
Zemětřesení v této oblasti ale není podle seismologů ničím neobvyklým. "Tato oblast v minulosti zažila několik podobně silných zemětřesení. Od roku 1900 bylo v okruhu přibližně 250 km od epicentra zaznamenáno šest otřesů o magnitudu 7 a vyšší. Nejnovější z nich, o síle 7,0, zasáhlo region v lednu 1990 a vedlo ke zřícení 32 budov," uvedl ústav.
V myanmarském hlavním městě Neipyijto se propadly silnice s poškozeno je i mnoho budov. V Sagainu se zřítil most Ava. Podle BBC tamní úřady hlásí nejméně 144 mrtvých a dalších minimálně 732 zraněných. Podle předběžných odhadů ale mohou být mrtvých tisíce.
Zemětřesení zasáhlo i thajské hlavní město Bangkok. Poničena je řada výškových budov a vláda město označila jako "nouzovou zónu". Zemětřesení zasáhlo i několik čínských provincií. Otřesy pocítili i ve Vietnamu, kde lidé narychlo opouštěli budovy. Zemětřesení zaznamenali také v Indii v širší oblasti Dillí.
Největší šance na přežití je prvních sto hodin, poté rychle klesá, popsal záchranář (3/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.