Prezident Donald Trump od svého nástupu do funkce mnohokrát řekl, že má zájem připojit ke Spojeným státům Grónsko. Na tomto strategicky položeném ostrově mají USA základnu, jsou tam i velké zásoby nerostných surovin a Američané odtud mají nejblíž do Evropy.
O přístup k vodním cestám a přírodním zdrojům ostrova usiluje i Čína a Rusko. Moskva se teď více hodlá zaměřit na Arktidu. "Geopolitická konkurence v regionu se zintenzivňuje. Posílíme proto globální vedoucí postavení Ruska v Arktidě," prohlásil podle BBC Vladimir Putin.
[chooze:article;value:603913]
"Stručně řečeno, americké plány ve vztahu ke Grónsku jsou vážné. Tyto plány mají kořeny hluboko v historii. A je jasné, že USA budou nadále sledovat své geostrategické, vojensko-politické a ekonomické zájmy v Arktidě," cituje portál z projevu Putina, který přednesl na ruském Arktickém fóru v Murmansku, největším městě za severním polárním kruhem.
"Pokud jde o Grónsko, je to záležitost dvou konkrétních zemí. S námi to nemá nic společného," dodal Putin a dal tím podle zahraničních médií najevo, že Rusko s Trumpovým plánem nemá problém.
V investicích v Arktidě by se Rusko spolupráci se Spojenými státy nebránilo. Potvrdil to také Kirill Dmitrijev, ředitel ruského investičního fondu pro stanici BBC. "Jsme otevřeni investiční spolupráci v Arktidě. Může to být v logistice, ale i v jiných oblastech prospěšných pro Rusko a USA," nechal se slyšet Dmitrijev v rozhovoru pro BBC. Podle webu Al Džazíra Kreml už v únoru naznačil, že Rusko a USA by mohly spolupracovat na rozvoji přírodních zdrojů v Arktidě.
[chooze:article;value:601741]
Na dotaz, zda by bylo ale nutné nejdříve ukončit válku na Ukrajině, odpověděl vyhýbavě. "Zaměřuji se na ekonomiku a investice, takže nekomentuji politické otázky," reagoval Dmitrijev. "Jediné, co ale mohu konstatovat, je, že dialog mezi Bílým domem a Kremlem probíhá velmi dobře. Myslím, že je velmi důležité, aby se USA snažily pochopit pozici Ruska," dodal šéf ruského investičního fondu.
Zájem o nerostné suroviny neutichá ani na americké straně. Donald Trump se snaží prosadit novou dohodu, která by Americe umožnila získat kontrolu nad kritickými ukrajinskými nerostnými surovinami a energetickými aktivy, což by výrazně rozšířilo jeho dosavadní požadavky, citoval portál LBC americký list The Financial Times.
Rozdělování si světa
V souvislosti se sbližováním Ruska a USA pod vedením Putina a Trumpa panují obavy z rozdělování si světa mezi mocnosti. Profesor mezinárodní bezpečnosti z birminghamské univerzity Stefan Wolff svém článku na platformě The Conversation píše, že americký prezident na svět pohlíží jednoduchou optikou, kdy si velmoci stanoví sféry vlivu, do kterých si navzájem nezasahují.
Problém pro Evropu spočívá podle experta v tom, že Ukrajinu nikdo z Trumpova okolí nevnímá jako součást americké sféry vlivu v Evropě. Významným hráčem, co se rozdělování si světa týče, je také Čína.
Před třetí světovou varuje už i Trump. Telefonické jednání s Putinem selhalo (3/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.