S on-line hudebním kurzem chtějí prorazit v USA. Milují tam český humor, říká tvůrce

Michal Novák a Radim Vysoký nechtěli jen klasickou ZUŠ, ale chtěli lidem více zpřístupnit svět hudby podle jejich požadavků. Na tom stojí jejich hudební škola ArtMaster. Ta není jenom o individuální výuce, ale také o on-line kurzech.

Nicméně teď se chystají na další metu. "V tuto chvíli pracujeme na nové technologii, které říkáme AI učitel hudby. Má pojmenování Artie, což je odvození od našeho brandu. Artie má za úkol nejrychlejším a zábavným způsobem naučit začátečníky hrát na piano. Tahle technologie je vcelku nová, protože je založená na strojovém učení a umělé inteligenci. Je to něco, na čem pracujeme posledních několik měsíců, a v červenci budeme tento projekt nebo tuto aplikaci spouštět na App Storech a pak i pro Android," popsal Vysoký.

Vysoký chtěl vždy k výuce hudby přistupovat jinak. Zavzpomínal, kdy jako malý chodil na ZUŠ a chtěl se učit na kytaru, ale tam se musel zabývat klasickou hudbou a hudební teorií. Jenomže jelikož v něm dřímala duše rockera, tak to nebylo nic pro něj. Po ukončení studia na vysoké škole tak založil moderní hudební školu.

[chooze:article;value:597881]

​"Nesnažil jsem se učit klasickým způsobem, když se postupuje od toho, že se nejdřív pochopí noty a pak se postupně učí ty písničky a hrát z not. Já jsem to bral z té druhé strany, snažil jsem se pochopit své zákazníky nebo studenty, jakou mají rádi hudbu, proč vůbec začali hrát, a stavět tu výuku kolem toho," vysvětlil.

Pak se k němu přidal Novák, který přinesl své zkušenosti podnikatele v hudební branži. V době covidového lockdownu přišli i s on-line lekcemi. O ty pak byl velký zájem. Jenomže on-line kurzy měly jednu nevýhodu, lidem chyběla zpětná vazba. A tu byl měl zajistit právě Artie.

"Samozřejmě nemůže úplně nahradit živého učitele, ale může to poskytnout zpětnou vazbu žákům, kteří si nemohou dovolit chodit na lekce," řekl Novák.

[chooze:article;value:599138]

​S Artiem by rádi prorazili ve Spojených státech. Pro to je ale potřeba se připravit na kulturní rozdíly. "Zajímavá oblast byla humor, protože my máme oba rádi humor. A v Americe nám docela otvírá dveře, protože jak je tam velmi korektní společnost a každý se bojí něco říct, tak my když tam přijedeme, tak to ještě nemáme tak zažité, ty limity," přiblížil Novák.

"Takže často říkáme různé vtipy a narážky a oni se můžou úplně smíchy potrhat, protože už skoro zapomněli, jaké to je občas něco zahlásit, jak se říká. A my bychom si přáli, aby Artie občas zahlásil nějakou dobrou věc, ale ta psycholožka nám právě pomáhá, nás drží trošku na uzdě, co už může být ofenzivní pro nějakou kategorii, kterou my teď třeba ani nevidíme, ale třeba senioři v Jižní Koreji to můžou vnímat strašně hrubě až vulgárně. A v Česku tady my a naši kámoši říkají: 'Hej, dobrý vtip,'" dodal Novák. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.