Pituffik je nejseverněji položená základna Spojených států. Díky strategickému umístění hraje zásadní roli například při monitorování balistických raket nebo vesmíru. Právě tam dorazila delegace v čele s J. D. Vancem. Kodaň se obává zejména toho, že by viceprezident mohl cestu využít k tlaku na Grónsko.
Svůj záměr získat největší ostrov planety bohatý na nerostné suroviny zopakoval i šéf Bílého domu. "Potřebujeme Grónsko a svět potřebuje, abychom měli Grónsko. Potřebuje to i Dánsko. Pokud nebudeme mít Grónsko, nebudeme mít skvělou mezinárodní bezpečnost," prohlásil prezident Donald Trump.
Vance při návštěvě vojenské základny prohlásil, že Dánsko zanedbalo ochranu Grónska. "Dánové neudělali dobrou práci při zajištění bezpečnosti. Grónsku bude mnohem lépe pod obranným deštníkem USA. O Grónsko mají zájem i Rusko a Čína. Je v nejlepším zájmu celého světa, abychom jej dostali pod svou kontrolu právě my," řekl podle portálu Guardian Vance.
Původně měla Grónsko navštívit jen Vanceova manželka v doprovodu poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze a ministra energetiky Chrise Wrighta. Kromě americké základny si plánovala prohlédnout i další části ostrova. Grónské podniky a instituce ale prý žádost o návštěvu hromadně odmítaly. Například jedna z cestovek uvedla, že si ji nepřeje kvůli skryté agendě. Grónské noviny dokonce vybízely tamní obyvatele, ať se s delegací nefotí.
[chooze:article;value:604732]
"Oslovil nás zdejší americký konzulát a požádal nás, zda bychom mohli hostit návštěvu paní Vanceové. Po zralé úvaze jsme se rozhodli jejich žádost odmítnout. Některým možná může připadat, že jsme se všichni navzájem domluvili, ale nemyslím si, že někdo lidi nutil Američanům říkat ne," řekla ředitelka muzea umění v Nuuku Nivi Christensenová.
"Američané si mysleli, že Gróňany mohou okouzlit, aby se do jejich náručí vrhli sami," poznamenal dánský ministr zahraniční věcí Lars Løkke Rasmussen.
V Grónsku pár hodin před příjezdem americké delegace představili novou vládní koalici. Návštěvu z USA považují za demonstraci síly. "Přijet na návštěvu do země, kde právě sestavují vládu, to není projevem úcty ke spojenci. Ale teď máme vládu, která se musí pustit do práce, a to okamžitě," řekl nový grónský premiér Jens-Frederik Nielsen.
Nově vytvořená grónská vláda chce také usilovat o jednání s Dánskem a revizi zákona o samosprávě. Vztahy obou zemí prý musí být rovnocenné.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.