Některé potraviny jsou v nebezpečí. Hrozí, že za pár let zmizí z regálů

Experti předpokládají, že ze supermarketů mohou během deseti let zmizet některé klíčové produkty z důvodu měnícího se klima. Na první následky ale nemusíme vůbec čekat – při pohledu na cenu některých potravin je pociťujeme už dnes.

Jednou z potravin, která je na změnu klimatu velmi citlivá, jsou kakaovníky. Západoafrické země, které produkují 70 % kakaa se v poslední době potýkají se špatnou úrodou kvůli horku, silným dešťům i nemocem.

Kakaovníkům se v různých extrémních klimatických podmínkách příliš nedaří a mimořádné teplo a vlhko vytváří příznivé podmínky pro hmyz a houby, se kterými stromy samy o sobě nedokážou bojovat. To způsobuje potíže pěstitelů a špatnou úrodu, a tedy i růst cen v důsledku nižší nabídky, uvedl časopis Forbes. A situace se má podle odborníků zhoršovat.

[chooze:article;value:595554]

​Na seznamu ohrožených potravin je i káva. Podle potravinové futuroložky Morgaine Gayeové rostoucí teploty a měnící se vzorce srážek již ohrožují oblasti pěstování kávy – zejména Brazílii a další jihoamerické země. "Mnoho zemědělců se již stěhuje do vyšších poloh nebo mění plodiny, což znamená, že v některých oblastech se káva již nebude pěstovat," popsala pro deník Daily Express.

Vědci pracují na dostupnějších alternativách, jako je káva z kořene čekanky, kávové směsi pěstované v laboratořích nebo káva z datlí. Pro milovníky silné kávy to ale je rozhodně špatná zpráva. "Jsme svědky velkého rozvoje laboratorně pěstovaného kakaového másla a přesné fermentace při výrobě čokolády," dodává Gayeová. "Se slibnými výsledky se vyvíjejí také alternativní čokoládové výrobky z karobu nebo jiných bobů," dodala.

Problémy budou mít s pokračující změnou klimatu i avokáda nebo mandle. "Obě tyto potraviny potřebují k pěstování hodně vody a vzhledem k tomu, že sucha jsou stále častější, jejich produkce nemusí být ve velkém měřítku udržitelná," vysvětlila odbornice na výživu Jennie Nortonová.

[chooze:article;value:599247]

​Postupem času mohou být podle odborníků dražší i základní plodiny, jako je pšenice, brambory a kapustovité rostliny, a to z důvodu extrémního počasí, jako jsou záplavy, sucho nebo nesezónní mrazy.

V ohrožení je i hovězí maso. "Zatěžuje životní prostředí, způsobuje vysoké emise skleníkových plynů, nadměrnou spotřebu vody a odlesňování," vysvětlil dietolog a odborník na klinickou výživu Rimas Geiga. "S rostoucím regulačním tlakem a změnou spotřebitelských návyků ho nahradí laboratorně pěstované maso a převládnou rostlinné náhražky," předvídá.

Letos bude pravděpodobně méně medu. Včelám nesvědčí teplé zimy a náhlé výkyvy počasí. Podívejte se na nedělní reportáž TV Nova:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.