Vysokým školám chybí miliardy korun. Chce to 5 let, než se to zlepší, říkají odborníci

Co se týče financování, podle Jančaříka chybí v českém vysokém školství miliardy korun. "Máme vyčíslen deficit na nějakých 14 miliard, kdy letos se ho o nějaké tři až čtyři miliardy podařilo snížit. Bavíme se o segmentu vysokých škol jako celku," uvedl Jančařík.

"Ten je dlouhodobě podfinancován, to znamená, teď je nastavené, že pokud by podobným způsobem pokračoval další čtyři roky nebo pět let, tak se dostaneme na úroveň, která by asi odpovídala potřebám," upřesnil Jančařík.

Nejvíce peníze chybí na humanitních fakultách, dále na fakultách, které nemají možnost smluvního výzkumu, a na fakultách, které nemají možnost se zapojovat do spolupráce s průmyslem.

"To znamená, jejich hlavním zdrojem financování je státní rozpočet. My pořád uvažujeme o vysokém školství z hlediska výkonu. Ale ten výkon není jenom primárně vědecký. My nepotřebujeme jenom vědecké univerzity, nepotřebujeme jenom vysoké školy, které mají vysoký vědecký výkon, který bude srovnatelný s těmi špičkovými zahraničními univerzitami," vysvětlil Smrčka.

[chooze:article;value:604262]

​Dodal, že potřeba jsou vysoké školy, které budou poskytovat službu české společnosti. "Potřebujeme diverzifikované vysoké školy, abychom na jednu stranu měli vysoké školy, které budou poskytovat špičkový vědecký výkon a budou srovnatelné v zahraničních žebříčcích. A na druhou stranu, abychom měli veřejné vysoké školy, které budou vychovávat absolventy, kteří budou využitelní pro trh práce a budou sloužit české společnosti," řekl Smrčka.

Financování je velmi důležité, závisí ale i na dalších věcech. "Musíte zaručit, že vám ti nejschopnější budou zůstávat na vysokých školách, budou se věnovat výzkumu, budou se věnovat seberozvoji v rámci kariérního růstu na vysoké škole, budou chtít pracovat se studenty a nebudou chtít jít do byznysu nebo do prostředí, které jim umožní vydělávat peníze mimo vysoké školství," objasnil.

Jako příklad, kde je to dobře vidět, uvedl Smrčka zubní lékařství. "Tam máme v současné době nedostatek akademických pracovníků, protože stomatologie je lukrativní obor. Když si srovnáte, kolik si vyděláte jako zubař v praxi a kolik si vyděláte tím, že budete bádat na vysoké škole a publikovat, tak jsou to řádově nesrovnatelné rozdíly a už musíte být velký nadšenec, aby vám to stálo za to zůstat na vysoké škole a věnovat se stomatologii jako vědnímu oboru," popsal. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.