Stažení USA z Evropy: Francie číhá na svou šanci být opět velmocí, hodnotí expert

Jak Hanáček poznamenal, Česko mělo na summitu poměrně důležitou roli. A to i třeba díky muniční iniciativě. "Na druhou stranu jsme středně velkou zemí v rámci toho společenství a naše ozbrojené síly nemají takovou kapacitu, takový potenciál, abychom hráli nějakou dominantní roli. Takže řekl bych, že je to spíš taková kooperativní pozice s ostatními členy koalice ochotných," řekl.

Podle Hanáčka země koalice ochotných spojuje to, že chtějí usilovat o mír společně s Ukrajinci. "Nechce jednat za jejich zády nebo nechce vznášet požadavky, které by pro ně byly nepřijatelné. Samozřejmě, že toto společenství má i geopolitickou sílu a je z tohoto hlediska důležité se v tom konfliktu nebo v těch jednáních o vyřešení konfliktu zapojit. Byl bych opravdu zatím opatrný mluvit o tom, že to může vést k nějakému trvalému míru," okomentoval.

[chooze:article;value:604727]

​Velká příležitost je to i pro Francii. "Francie se snaží hrát dominantní roli, možná společně s Velkou Británií, ale ona je vlastně ve francouzské tradici taková ta velmocenská úloha nebo způsob uvažování, a samozřejmě v situaci, kdy Spojené státy dávají najevo, že je to jejich angažmá v Evropě, pokud jde o bezpečnostní garance, může být oslabeno, tak Francie se snaží převzít dominantní roli v Evropě, pokud jde o bezpečnostní systém a vojenské otázky," uvedl Hanáček.

Snahy Francie ale hodnotí jako logické, ostatně tato země má jednu z nejsilnějších evropských armád. "Jiná věc je samozřejmě, jak reálné bude ten bezpečnostní systém udržet v podobě, v jaké dosud dlouhá desetiletí existoval, do budoucna právě i pod tím francouzským vedením," dodal Hanáček. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.