Rusko si klade nové podmínky, které se týkají Evropy. USA zvažují, že Putina podpoří

Jednání o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, kterého se účastnily Spojené státy, skončilo mimo jiné dohodou o ukončení agrese v Černém moři. Rusko si však na rozdíl od Ukrajiny kladlo zvláštní podmínky. Na klid zbraní by totiž bylo ochotné přistoupit pouze v případě, že Evropa ukončí sankce namířené proti Rusku.

Spojené státy, jejichž zahraniční politika se čím dál více přiklání k Rusku, tento požadavek nezavrhly. Podle amerického ministra zahraničí Marca Rubia zvažují, že Rusko v jeho požadavcích podpoří. "Po našem setkání uvedli Rusové seznam konkrétních požadavků, které musíme splnit, aby mohl být mír," řekl podle portálu Kyiv Independent Rubio.

[chooze:article;value:604727]

​Sankce, které chce Rusko odstranit, se týkají především odstřižení ruských firem od bankovního systému SWIFT. Požaduje také zrušení postihů vůči společnostem, které se zabývají produkcí a vývozem hnojiv a potravin. V současnosti je pod evropskými sankcemi přes 2 400 fyzických a právnických osob.

Evropa však protiruské sankce rušit nehodlá. Evropská komise ve středu zopakovala, že se v její protiruské politice nic nemění. Opatření cílená na ruskou ekonomiku tak zůstanou v platnosti. "Hlavní podmínkou pro zrušení sankcí je bezpodmínečné stažení ruských vojsk z území Ukrajiny," uvedla podle portálu Moscow Times mluvčí Evropské komise Anitta Hipperová.

Současně také Evropská komise zdůraznila, že si u firem obchodujících s potravinami počíná obezřetně, aby nenarušila obchody s globálním jihem, který na potravinách z Ukrajiny závisí. "Evropské sankce necílí na obchod Ruska a třetích zemí se zemědělským zbožím, včetně jídla, obilí a hnojiv," zdůraznila Hipperová.

[chooze:article;value:600757]

​Ekonomické postihy zavedly proti Rusku i Spojené státy. Pokud by byly zrušené, mohly by podle portálu Economist vzkřísit obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Ani tak by to ale neznamenalo velkou úlevu pro ruské hospodářství.

I před válkou spolu Rusko a Spojené státy obchodovaly relativně málo. Roční obrat mezi nimi činil zhruba 810 miliard korun. Ten se po zavedení sankcí propadl o zhruba 90 procent. Naproti tomu Evropa a Rusko před invazí obchodovaly s částkou skoro devětkrát větší. Proto evropské sankce představují pro Rusko tak velkou ránu.

Fiala po summitu v Paříži: Sankce nezrušíme, Rusko nemá dostatečnou vůli k příměří:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.