"Paní učitelka na ně křičí, nutí je klečet u pravidel pod nástěnkou, aby se to naučili," říká paní Martina. Otřesné podmínky potvrzuje i paní Petra. "Moje dcera koktala na nahrávkách, schovávala se pod peřinu, že o tom nechce mluvit," svěřila se pro televizi Nova.
S dalším mrazivým svědectvím přišla bývalá kuchařka mateřské školy, která několikrát v šatně narazila na osamocené dítě, které bylo počůrané. "Je to hrubé porušení pravidel. Školský zákon hovoří o zajištění bezpečnosti a ochrany a zdraví dětí. Tohle není adekvátní chování a vystupování pedagogického pracovníka. Fyzické násilí do školství nepatří," vyjádřil se Jan Mareš z ministerstva školství.
[chooze:article;value:601784]
V případě této učitelky skupina rodičů postupovala stejně jako rodiče dětí z mateřské školy v Žebráku. Obrátili se na ni samotnou, vedení školky a pak i na školní inspekci. Nikdo ale jako by neměl moc situaci řešit. A tak se s důkazy obrátili i na právníka a policii.
"Obrátili jsme se na zřizovatele, Českou školní inspekci a také trestním oznámením na okresní státní zastupitelství. Ze strany České školní inspekce jsme byli informováni, že to řeší ředitel a policie. Ze strany ředitele se věc řešila, ale výsledek celého procesu skončil tak, že bylo rozhodnuto, že školské zařízení bude zrušeno. Dotčená vychovatelka nastoupila na dovolenou a z pohledu školy je celá věc vyřízena," objasnil advokát Tomáš Pelíšek.
Dotyčná učitelka zanedlouho začala učit v jiné mateřské škole. A jako záskok dnes může učit děti, jejichž rodiče si na její výchovné praktiky stěžovali. Ředitelka školy se k situaci nechtěla vyjadřovat. "U nás pracuje v pořádku, jsem u ní celou dobu a nebudu se dál vyjadřovat," sdělila.
[chooze:article;value:604257]
Podobné případy podle zkušeností odborníků prý nejsou ojedinělé. A všechny probíhají podle stejného scénáře. Rodiče se obrátí na školní inspekci, ta se případem několik týdnů zabývá a pak zřizovateli doporučí, jak situaci řešit. Zřizovatel rozhodovací pravomoc většinou nechá na řediteli školy nebo školky. Ti se často kvůli obavám z občanskoprávních sporů zdráhají situaci řešit.
Podle školní inspekce například křik, pohlavky, ale i výprask na zadek do školství sice nepatří, jasně formulované to ale nikde není. To by se mělo změnit přijetím novely občanského zákoníku, která má definovat, co je a co není ve výchově pořádku.
Novela má být v tomto ohledu zásadním milníkem a jasnou legislativní oporou pro soudy, policii i zřizovatele škol a školek. Politici si od jejího přijetí slibují hodně. Podobná norma, tedy že fyzické i psychické tresty jsou ve výchově nepřijatelné, totiž platí i řadě evropských států a podle odborníků pomohla nejen řešit problém s necitlivou výchovou. V těchto zemích se i snížil počet případů šikany.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.