Severské země jako Norsko a Švédsko se podle ekonoma Dufka velmi rychle vydaly k digitálním měnám. Při srovnání švédské a české ekonomiky se u nás vyskytuje desetkrát více hotovosti.
"Ony se dostaly do situace, kdy nejenom peněz v oběhu mají poměrně málo, ale také začínají mít problém s penězi platit. Řada obchodů anebo restaurací vůbec hotovostní peníze nepřijímá a spoléhá na to, že vždy a za všech okolností budou fungovat platby kartou," vysvětluje Dufek.
Odborník dále upozornil, že by lidé měli mít možnost platit v hotovosti, a to i vzhledem k on-line hrozbám. "Severské země byly zvyklé žít v naprosto bezrizikovém světě, kde je všechno v pořádku a všechno funguje. A najednou se časem ukázalo, že tomu tak rozhodně není. Že nejde jenom o válku, ale jde i o kybernetické útoky a někdy i nestabilitu bankovních systémů," rozvádí.
[chooze:article;value:595615]
Mít u sebe určitou část financí v hotovosti podle ekonoma slouží také jako bezpečnostní opatření a návrat k racionálnímu uvažování. "Když se lidé vrhnou k bankomatům, tak je evidentní, že by hotovost časem došla, protože bankomat není bezedný, má omezenou zásobu bankovek, a pokud se u něj vytvoří obrovská fronta, tak v něm za chvíli nic nebude," dodává ekonom.
Jak ale Dufek dále řekl, hotovost s sebou přináší i více starostí. "Hotovost nám nepřináší žádný úrok, to je první věc. A druhá věc, o hotovost se musíme starat. Musíme ji mít v bezpečí, protože se v minulosti stala velmi atraktivním lákadlem pro zloděje," popisuje.
Podle experta se Česko potýká s opačnou situací. "U nás se docela rozvinulo placení v hotovosti a nemožnost platit kartou," uzavírá Dufek. Celý rozhovor si můžete přehrát pod titulkem článku.
[chooze:poll;value:d223d2f24d81e2a6cbb996bcf666df7c8868b16e;layout:tn_nova]
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.