Británie hrozí jadernými zbraněmi. Škody by byly nevýslovné, hřmí ministr

[chooze:gallery;value:39706]

​Spojené království by se podle tamějšího ministra obrany nemělo "stydět" za fakt, že má "nezávislé prostředky jaderného odstrašení", píše deník The Times. "Je to nejvyšší záruka vůči každému potenciálnímu protivníkovi. Máme moc způsobit jim nevýslovné škody, pokud na nás zaútočí," řekl.

Podle Timesů jde o výraznou změnu tónu britských politiků. Healeyho předchůdci se mluvení o jaderných zbraních vyhýbali. "Někdy jsme velmi britští, pokud jde o naše jaderné odstrašení," uvedl ministr, podle kterého jsou ponorky nabité zbraněmi sice "tiché", ale pracují "každou minutu" na obraně Spojeného království.

[chooze:article;value:599223]

​Ruský prezident Vladimir Putin útoky atomovými bombami vyhrožoval opakovaně. "Bereme Putina vážně, bereme vážně jeho slova, ale jsme si vědomi, že rád používá jadernou rétoriku," reagoval Healey.

Vyzval taky Francii, aby stejně jako Velká Británie poskytla jadernou ochranu evropským zemím NATO. Začátkem března se francouzský prezident Emmanuel Macron nechal slyšet, že takovou možnost bude řešit.

[chooze:article;value:601992]

O jaderných zbraních hovořil minulý týden, když spolu s premiérem Keirem Starmerem zahájil výstavbu nových jaderných ponorek Dreadnought. Ty mají nahradit stávající ponorky Vanguard.

​Jak popsal deník The Telegraph, Velká Británie má 225 jaderných hlavic, tedy zlomek toho, co Rusko a USA, které jich mají přes pět tisíc. Problémem britského arzenálu může být i to, že má pouze velké strategické atomové bomby, jejichž odpálení v reakci na použití taktických jaderných zbraní by mohlo být značně problematické.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.