Od roku 2020 si u nás s většinou dronů bez licence nezalétáte. To alespoň říká zákon. V praxi je ale situace jiná.
"Zhruba polovina pilotů létá bez registrace, bez jakýchkoli zkoušek, bez absolvovaného testu a vlastně o pravidlech neví vůbec nic," řekl ředitel Dronoškoly David Bouška.
Správně by měl každý, kdo chce pilotovat dron s kamerou nebo váhou přes čtvrt kila, složit test a zaregistrovat se jako pilot a provozovatel. Připravit se na zkoušku můžou zájemci na specializovaných kurzech.
[chooze:article;value:601287]
Za létání načerno hrozí pokuta. Na nákup dronu se přitom žádná omezení nevztahují. "Považuji za velkou chybu, že si dron může koupit kdokoli, aniž by se prokázal licencí, tady si myslím, že by legislativa měla přitvrdit," domnívá se právník Jan Černý.
Drony podle pravidel nesmí létat poblíž letiště, nad dálnicí nebo silnicí ani v zastavěné oblasti.
"Pro pilota jasně platí pravidlo, že by měl mít dopředu souhlas majitele té nemovitosti, případně osob, které se na tom pozemku nacházejí," uvedl mluvčí Policejního prezidia David Schön.
[chooze:article;value:602248]
S takovým větším devítikilovým dronem si člověk třeba na chatě nezalétá. Spadá totiž do kategorie C3 a musí se držet na 150 metrů od zástavby. Pokud vám dron přece jen bzučí nad hlavou, sami se ho zneškodnit nesnažte. To by totiž znamenalo poškození cizího majetku.
"Je asi nejlepší obrátit se na policii a informovat je o tom. A samozřejmě pořídit důkaz, na základě kterého my bychom mohli ten přestupek zpracovat," radí Jitka Ungerová, mluvčí Úřadu pro civilní letectví.
Jenže policie přiznává, že je na podobné případy často krátká. Než dorazí na místo, dron i jeho majitel jsou tatam.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.