Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který je prvním krokem ke zrušení tamního ministerstva školství. To podle něj mají řídit obce, ne byrokraté ve Washingtonu. Jenže projít musí ještě přes Kongres a federální soudy. Zatím to vypadá tak, že z nové legislativy přes hlasité řeči prezidenta nic nebude.
"Vzdělávání jednoduše vrátíme zpět do států, tam, kam patří. Ale co je mnohem důležitější, je to věc selského rozumu. A bude to fungovat. Rozhodně," prohlásil šéf Bílého domu.
Trump za dobu, co je v úřadu, už podepsal celkem 93 exekutivních příkazů, což je násobně více než kterýkoli jiný prezident před ním. Zrušil tak například zákaz sítě TtikTok, který nařídil jeho předchůdce Joe Biden. Zasloužil se také o odklon od Pařížské dohody o klimatu.
[chooze:article;value:603702]
Jenže Trumpova nařízení nejsou všemocná, a tak se často dostává do křížku se soudy. Federální soudy se teď probírají stovkou žalob, které souvisejí s jeho úřadováním.
"Zastavte celostátní soudní příkazy, než bude pozdě. Pokud soudce Roberts a nejvyšší soud Spojených států okamžitě nenapraví tuto toxickou a bezprecedentní situaci, bude naše země čelit velmi vážným problémům," napsal americký prezident na síť Truth Social.
Kvůli soudům už neprošel třeba chystaný zákaz automatického udělování amerického občanství novorozencům nebo snaha zakázat transsexuálům službu v armádě.
[chooze:article;value:603549]
Začátkem týdne také Trump navrhl odvolání některých soudců. Na to zareagoval šéf nejvyššího soudu John Roberts. "Již více než dvě století je známo, že návrh na zbavení funkce není vhodnou reakcí na nesouhlas týkající se soudního rozhodnutí. K tomuto účelu existuje běžný proces odvolání," uvedl.
Trump následně řekl, že nemá nic proti soudním příkazům, ale situace je jiná, protože USA mají podle něj špatné soudce.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.