Aljašská sopečná observatoř upozornila na mimořádnou aktivitu sopky Mount Spurr. Při přeletech nad sopkou totiž byly v posledních dnech zaznamenány "výrazně zvýšené emise sopečných plynů".
Sopka se tak podle vědců přibližuje k erupci. Dle informací portálu Alaska Public Media by výbuch mohl navíc nastat už za pár měsíců, či dokonce týdnů. Naznačovat to má i fakt, že svahy sopky se v posledním roce potýkají s táním sněhu, což signalizuje pohyb magmatu pod povrchem.
"Toto období nepokojů nakonec s největší pravděpodobností skončí explozivní erupcí, jako byly ty, které se staly v letech 1953 a 1992," řekl Matt Haney, vědecký pracovním observatoře. Obě zmíněné erupce se odehrály v průchodu Crater Peak, který leží zhruba tři kilometry od vrcholu vulkánu. Podle Haneye k erupci z vrcholu došlo naposledy před více než pěti tisíci lety.
[chooze:article;value:598631]
V případě obou explozí z let 1953 a 1992 vytryskl popel do více než 15 240 metrů do atmosféry. Obě exploze navíc zapříčinily, že město Anchorage pokryl prach. Incident z roku 1992 navíc vedl k dočasnému uzavření tamního letiště i několika okolních. Podle vědců se podobné potíže dají očekávat i tentokrát.
Úřady proto musí jednat už teď. Například tamní letiště komunikuje s okolními a snaží se zajistit ubytování pro případné uvízlé cestující a další nezbytná opatření.
Dopady erupce by se ale mohly lišit, a to i v závislosti na tom, jak by v osudný den foukal vítr a kam až se popel dostane. Vědci nicméně upozorňují, že sopečný popel může způsobit dýchací potíže. V případě výbuchu sopky proto radí, aby si lidé zakryli obličej, a zabránili tak proniknutí popela do plic.
Podívejte se, jaké škody napáchala láva koncem minulého roku na Islandu (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.