Stále rostoucí počet obézních dětí v Česku je podle odborníků alarmující. Od roku 1996 do současnosti se jejich podíl zvedl z 10 na 25 procent u lidí ve věku od 13 do 17 let. Jedinci s nadváhou se podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už od dětství dostávají do skupiny lidí, kteří se v dospělosti velmi pravděpodobně budou potýkat s dalšími zdravotními komplikacemi.
"Obezita je obecně rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění, neboť je zpravidla spojena s hypertenzí, vysokou hladinou cholesterolu a krevního cukru. U rizikových pacientů je nezbytné snížení tělesné hmotnosti o sedm až deset procent," vysvětlil profesor Miroslav Souček.
[chooze:article;value:594392]
Základem léčby pacienta s metabolickým syndromem, tedy s vícero onemocněními vyskytujícími se současně, je podle Součka změna životního stylu. Tu podle profesora tvoří úprava stravovacích návyků, omezení sladkostí, alkoholu i kouření a zvýšení fyzické aktivity.
"Vyrovnaný energetický příjem a výdej, tedy i dostatečná fyzická aktivita, je pro prevenci a léčbu kardiovaskulárních komplikací na základě metabolického syndromu naprosto zásadní. Ideální je dlouhodobé, pravidelné cvičení, nejlépe intenzivní po dobu nejméně 30 minut," doporučil Souček.
[chooze:article;value:583976]
Zejména u dětí mohou představovat hrozbu oblíbené slazené nápoje. "Obsahují totiž nadbytečné množství energie, především umělou fruktózu, umělý cukr, který naše tělo v játrech umí přeměnit jen na tuk," sdělil Jaroslav Žák z rakouské firmy Best Water Technology zaměřující se na úpravu a filtraci vody. "Mnohem lepší je pít obyčejnou vodu," doplnil.
Obezita ale nemusí souviset jen se sladkým, svou roli hraje také konzumace alkoholu. Škodlivým je tak samozřejmě i pivo, které řada Čechů pije na denní bázi.
Přibývá dětí s obezitou či nadváhou. V Karlových Varech vzniká speciální klinika (2/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.