Svůj záměr Trump sdělil delegátům během republikánské konference (CPAC), která se konala nedaleko Washingtonu: "Snažím se získat peníze zpět, nebo je zajistit. Chci, aby nám něco dali za všechny peníze, které jsme do toho vložili. Žádáme o vzácné kovy a ropu, cokoli, co můžeme získat. Chceme dostat své peníze zpátky, protože to prostě není fér. A uvidíme, ale myslím si, že jsme docela blízko dohodě, a doufám, že jsme blízko, protože to byla hrozná situace," citovala agentura AFP amerického prezidenta.
Trumpův zvláštní vyslanec Keith Kellogg, který se se Zelenským setkal na začátku tohoto týdne, uvedl, že ukrajinský prezident chápe, že podepsání dohody s USA je "kritické". Ukrajinský zdroj však agentuře AFP řekl, že Kyjev nejprve potřebuje záruky. "V podobě, v jaké je návrh nyní, ho prezident není ochoten přijmout, stále se snažíme o změny a doplnění konstruktivity," uvedl zdroj blízký vyjednávání. Ukrajina chce, aby jakákoli dohoda uzavřená s USA obsahovala bezpečnostní záruky, protože ruská invaze už trvá téměř tři roky.
[chooze:article;value:599214]
Trump požadoval vzácné nerosty v hodnotě 500 miliard dolarů (téměř 12 bilionů korun) jako náhradu za pomoc poskytnutou Kyjevu. Ukrajina tento návrh odmítla, přičemž požadovaná hodnota je mnohem vyšší než zveřejněné údaje o americké pomoci. "V dohodě nejsou žádné americké závazky týkající se záruk nebo investic, vše je o nich velmi vágní a oni z nás chtějí vytáhnout 500 miliard dolarů," řekl ukrajinský zdroj agentuře AFP o navrhované dohodě. "Co je to za partnerství? A proč máme dát 500 miliard dolarů, na to není odpověď," dodal zdroj s tím, že Ukrajina navrhla k nabídce dodatky.
Podle oficiálních údajů už Spojené státy poskytly Ukrajině vojenskou pomoc ve výši více než 60 miliard dolarů, což je největší takový příspěvek mezi spojenci Kyjeva, ale tyto náklady jsou podstatně nižší než Trumpova čísla. Kielský institut, což je německý orgán pro ekonomický výzkum, uvedl, že od roku 2022 do konce roku 2024 poskytly USA finanční, humanitární a vojenskou pomoc v celkové výši 119,8 miliardy dolarů.
Deník Kyiv Independent s odkazem na zprávy listu New York Times (NYT) uvádí, že USA a Ukrajina v posledních dnech intenzivně pracují na vypracování podrobností revidované verze dohody. Ruslan Stefančuk, předseda ukrajinského parlamentu, řekl, že Kyjev si klade za cíl uzavřít dohodu 24. února, což připadá na den třetího výročí ruské invaze.
Podmínky revidovaného návrhu jsou prakticky stejné jako podmínky dřívější verze zamítnuté prezidentem Volodymyrem Zelenským, uvedl NYT s odkazem na návrh dohody z 21. února. V některých případech jsou požadavky USA však ještě přísnější. Dohoda požaduje 50 % příjmů z ukrajinských přírodních zdrojů, včetně kritických nerostů, ropy a plynu, a také podíly v přístavech a další klíčové infrastruktuře prostřednictvím společného investičního fondu, ve kterém budou mít USA 100% finanční podíl, přičemž Ukrajina by měla do fondu přispívat, dokud nedosáhne 500 miliard dolarů. Tato částka výrazně převyšuje skutečné příjmy Ukrajiny ze zdrojů, které v roce 2024 činily 1,1 miliardy dolarů.
Podle NYT nový dokument neposkytuje žádné konkrétní bezpečnostní záruky. Místo toho říká, že USA poskytnou Ukrajině dlouhodobou podporu hospodářského rozvoje.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.