Český zbrojní průmysl trhá rekordy ve výrobě. Míří na americké i indické trhy

Čeští zbrojaři zažívají zlaté časy. Těží z dodávek na Ukrajinu, ale i z doplňování zásob ve vyprázdněných skladech armád kvůli nestabilní situaci ve světě. "Největší odběratelé jsou Američané, indická armáda, jsou velké dodávky na Ukrajinu," říká Petr Kádner, generální ředitel společnosti PBS ve Velké Bíteši.

"Sledujeme enormní poptávku po munici, roste poptávka po dronových systémech a antidronech," doplňuje ředitel představenstva firmy CSG David Chour. "Zdvojnásobujeme výrobu dělostřeleckých granátů a investujeme miliardy korun do získávání výrobních kapacit," souhlasí Ivo Strejček, ředitel rozvojových projektů STV Group.

[chooze:article;value:598498]

​V roce 2023 zaměstnával český obranný průmysl kolem 20 tisíc lidí a vygeneroval tržby ve výši asi 75 miliard korun, což představuje zhruba jedno procento českého HDP.

Role zbrojního průmyslu bude ale podle expertů ještě dál růst. "Máme deficit, který vznikal v národní obraně posledních 30 let, a jsme ve fázi, kdy ho budeme pět let dohánět. Zároveň evropské vlády plánují ty armády posunout na úplně jinou úroveň," domnívá se ekonom Petr Sklenář.​

Firmy tak rozšiřují výrobu, investují do výzkumu a přijímají nové zaměstnance. "Investujeme stovky milionů, jednotek miliard do vývoje, do posilování výrobních kapacit, nakupujeme nové výrobní linky," poznamenal David Chour. To potvrzuje i Ivo Strejček. "Nabíráme několik set zaměstnanců ročně. Situace v automotiv průmyslu uvolňují pracovní kapacity," říká Strejček. "Zatím to jsou technici, manažeři," dodal k tomu Petr Kádner.

Nejdůležitějším partnerem pro český zbrojařský průmysl zůstává česká armáda. Ta tvoří až 90 procent všech zakázek, co se ale týče celkového objemu financí, bývají zajímavější zahraniční trhy – typicky zbrojaři dodávají do zemí NATO, pokukují ale i po vzdálenějších trzích.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.