"Musíme se připravit na možnost, že Donald Trump již nebude bezpodmínečně dodržovat závazek NATO k vzájemné obraně," řekl v sobotu ráno kandidát na německého kancléře Merz ve vysílání kanálu ZDF, píše deník Frankfurter Rundschau. Je proto podle něj potřeba diskutovat o možnostech samostatné obrany.
"Musíme diskutovat s Brity i Francouzi, dvěma evropskými jadernými mocnostmi, o tom, zda by se sdílení jaderných zbraní nebo alespoň zajištění jaderné bezpečnosti ze strany Velké Británie a Francie mohlo vztahovat i na nás," pokračoval. Německo tradičně francouzské plány na větší integraci evropské obrany odmítalo, uvádí web Politico.
[chooze:article;value:591289]
Francouzská vláda opakovaně učinila německé vládě nabídku k diskuzi o této otázce, řekl Merz. Německé vlády na to však nikdy nereagovaly. Francie a Velká Británie mají výrazně méně jaderných zbraní než USA a Rusko.
"To, že to řekne budoucí kancléř, šéf křesťanských demokratů, je obrovská věc. Nenapadá mě žádný ekvivalent v době po druhé světové válce, ale je to úměrné šoku, který americká prohlášení způsobila," uvedl pro Politico nejmenovaný francouzský úředník zabývající se obrannou politikou. Vyjádření amerického prezidenta a jeho spolupracovníků v posledních dnech vzbudila v Evropě strach, že USA už nemusí být věrohodným partnerem.
[chooze:article;value:584208]
V rámci stávajících závazků Británie vůči NATO už Spojené království poskytuje jaderný deštník evropským spojencům, kteří jsou členy NATO, včetně Německa. Postoj Francie je odlišný a zatím se k obraně Evropy nezavázala. V Německu a několika dalších evropských zemích jsou rozmístěné i americké jaderné zbraně.
Jak upozorňuje deník The Telegraph, zvažovat je ale potřeba i složení jaderného arzenálu. Britové totiž mají jen velké strategické jaderné zbraně. V případě útoku menšími taktickými zbraněmi na Evropu by vzniklo dilema, jakou silou odpovědět.
Německo rozhodne o své budoucnosti. Merz slibuje obrat v migrační politice (2/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.