Kolem Venuše proletí sluneční sonda. Na evropské misi se podíleli i čeští vědci

Sondu, jejímž cílem je pozorování procesů na Slunci, vědci vyslali do kosmu před pěti lety. V úterý před 22. hodinou našeho času se přiblíží povrchu Venuše na pouhých 350 kilometrů a dostane se do unikátní pozice. "V další fází mise bude moci nahlížet na slunce shora a zespodu, což doposud nebylo možné," řekl Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

Sonda je napěchována přístroji na měření fyzikálních jevů. Na výrobě čtyř z 10 se podílely české vědecké instituce. "Pro sondu jsme vyvinuli vlnový analyzátor, který měří a digitalizuje signály elektromagnetického pole a zpracovaná data posílá na Zem. Přístroj bude během průletu zapnutý a bude sbírat data. Získáme nová data o vnitřní části indukované magnetosféry Venuše," upřesnil Souček.

[chooze:article;value:596639]

​Získané údaje vědci zkoumají také v astronomickém ústavu ve středočeském Ondřejově. "Pracujeme hlavně s rentgenovými daty. Budou to nové informace o fyzikálních procesech, které jsou důležité pro sluneční aktivitu," uvedla Jana Kašparová z Astronomického ústavu AV ČR.

Nová zjištění by mohla posloužit například k lepšímu pochopení obávaných slunečních erupcí, které ohrožují pozemskou přenosovou soustavu. "Mohou výrazně uškodit. Sítě proti nim nejsou chráněny, poškodí se transformátory, dát to dohromady může trvat dny a týdny. Stalo se to v 80. letech na východním pobřeží Spojených států, kde byli několik dní bez elektriky. Mohou poškodit i družice, na kterých jsme dnes všichni závislí," dodal Zdeněk Němeček z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Sonda v těsné blízkosti Venuše neletí naposledy, vrátit by se měla v prosinci. Její pozice se ale opět změní, což umožní ještě lepší pozorování slunečních pólů.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.