Jedním z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina je režim běloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Bělorusko je na svém sousedovi z velké části závislé, zároveň jej na mezinárodní scéně podporuje. Lukašenko také poskytl při začátku invaze na Ukrajinu přístup ruské armádě, která zaútočila z jeho území.
Tuto alianci se však mají pokoušet narušit Spojené státy. "USA se snaží nabídnout Lukašenkovi pomoc mimo ruský vliv," prohlásil pro portál New York Times náměstek amerického ministra zahraničí Chris Smith.
Spojeným státům se ve středu podařilo vyjednat propuštění jednoho Američana a dvou politických vězňů, které Lukašenko zadržel. Jedním z nich je i novinář Andrej Kuznečyk, který pracoval pro Radio Liberty, píše portál France24.
[chooze:article;value:597409]
Výměnou za propuštění trojice vězňů se očekává, že Spojené státy ukončí část sankcí vůči Lukašenkově režimu. Konkrétně má jít hlavně o sankce na běloruské banky a výrobu hnojiva, které patří mezi jeden z hlavních exportních artiklů, píše portál Moscow Times.
Lukašenko měl v dohodě také přislíbit mírnější přístup ke svým oponentům. "Součástí dohody je i zavázání se k propuštění dalších politických vězňů, včetně těch, kteří jsou veřejně známí," dodal Smith.
Trumpova vláda se o oslabení vztahů mezi Ruskem a Běloruskem pokoušela už během svého prvního období, tehdy však nebyla úspěšná. Nyní má však silnější argumenty v podobě sankcí. "Tato dohoda poskytne Spojeným státům další eso v rukávu při jednání s Ruskem. Pokud se jim podaří oddálit Minsk od Moskvy, Rusové pochopí, že by měli být vnímavější vůči americkým argumentům," zakončil Smith.
Lukašenko bude nadále hlavou Běloruska. Volbami bych to nenazýval, říká odborník (1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.