Pařížská dohoda o klimatu je s velkou pravděpodobností odsouzená k neúspěchu. Nemůže za to přitom Donald Trump, který od ní vzápětí po svém nástupu do funkce odstoupil, ale celková neschopnost lidstva plnit její cíle.
Rok 2024 byl totiž prvním, kdy došlo k překročení hranice globálního oteplení o 1,5 °C oproti předindustriální době. Informuje o tom web New Scientist. Udržení dlouhodobé teploty pod touto hranicí je přitom jedním z hlavních cílů klimatického paktu.
Dohoda sice mluví o dlouhodobém průměru za 20 let, podle odborníků z německého Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí je ale první překroční této hranice nebezpečným znamením.
[chooze:article;value:594980]
Z jejich výzkumu zveřejněném v časopise Nature totiž vyplývá, že roky, kdy došlo k prvnímu překročení hranice 0,6 °C, 0,7 °C, 0,8 °C, 0,9 °C a 1°C, byly zároveň již součástí 20letého období, kdy došlo k překročení stejné hranice z dlouhodobého hlediska.
"Je vysoce pravděpodobné, že jsme již toto 20leté období zahájili," dodává spoluautor studie Emanuele Bevacqua. Tyto závěry podporuje také další studie z časopisu Nature, tentokrát od kanadského vědce Alexe J. Cannona. Podle něj z klimatických modelů vyplývá, že bude dlouhodobý cíl dohody překročen dlouho před tím, než dojde k řetězci neobvykle vysokých teplot.
Upozorňuje ale, že klimatické modely například nepředpověděly velmi vysoké teploty v uplynulých měsících. Nemusí tak být nastaveny správně. Své výsledky proto považuje za zdvižený prst. "Pravdou je, že cíle Pařížské dohody o klimatu visí na vlásku," nechal se slyšet.
[chooze:article;value:595522]
Jiní tak opatrní nejsou. "Překročení hranice 1,5 stupně je v podstatě jisté," okomentoval tyto závěry pro CNN klimatický vědec Richard Allen z britské Univerzity v Readingu. "Musíme zdvojnásobit úsilí, abychom se vyhnuli ještě nebezpečnějšímu prahu 2 stupňů Celsia," dodal.
A někteří jdou ještě dál. Odborník na globální oteplování z americké Kolumbijské univerzity James Hansen označuje i tento cíl klimatické dohody za mrtvý. "Mezivládní panel pro změnu klimatu definoval scénář, který dává 50% šanci udržet oteplování pod 2 °C. Tento scénář je nyní již nesplnitelný," prohlásil podle deníku The Guardian. Příčinou má být mimo jiné znečištění způsobené lodní dopravou.
"Cíl 2 °C je mrtvý, protože globální spotřeba energie roste a bude i nadále růst," doplnil. K překonání této hranice má podle jeho analýzy dojít kolem roku 2045.
Fiala: Evropa má nejambicióznější klimatické cíle. Je třeba počet zemí rozšířit (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.