Evropa musí přijmout zásadní změnu. Trump nás k tomu donutil, říká Macron

Evropa se musí postavit na vlastní nohy a zbavit se závislosti na Spojených státech, myslí si francouzský prezident. Mluvil o tom pro deník Financial Times. Návrat Trumpa do Bílého domu má pro starý kontinent být impulzem k investicím do vlastní obrany a ekonomického i technologického oživení.

"Teď je pro Evropu chvíle k zrychlení a rozhodování," řekl Macron. Postavení se na vlastní nohy podle něj očekává i jeho americký protějšek. "Trump říká Evropě: 'Je na vás, abyste nesli břemeno.' A já říkám, že je na nás, abychom ho převzali," pokračoval.

[chooze:article;value:591645]

​Trumpovy plány ohledně Grónska nebo Gazy podle něj symbolizují "extrémní strategickou nejistotu", ve které svět žije. To prý vyžaduje změnu chování a přemýšlení EU. "Tento model, který říká, že máte čínský trh jako odbytiště, máte americký deštník pro naši bezpečnost a máte levný ruský plyn, abyste mohli vyrábět... Zapomeňte na všechny tři," vysvětloval francouzský prezident.

Volá po deregulaci nebo ekonomické integraci. Osamostatnění chce i v obraně. Nejen že by se podle něj Evropa měla být schopna bránit i bez americké pomoci, Macron chce, aby se nefixovala na nákupy zbraní z USA a raději se orientovala na vlastní výrobu.

Větší výdaje na zbrojení

​"Musíme také vytvořit plně integrovanou evropskou obrannou, průmyslovou a technologickou základnu. To zdaleka přesahuje pouhou debatu o výši výdajů. Pokud se pouze staneme ještě většími klienty USA, pak za 20 let stále nebudeme mít vyřešenou otázku evropské suverenity," řekl.

[chooze:article;value:593892]

Na zvýšení obranných výdajů Evropy apeloval Trump ještě před nástupem do funkce. Jak popisuje web Politico, už v lednu řekl, že by chtěl, aby ostatní členové Severoatlantické aliance vydávali na obranu pět procent svého hrubého domácího produktu. Potřebu osamostatnění vnímají i další evropští politici, tak vysoké výdaje jsou ale podle řady z nich nereálné.

​Lídrem ve výdajích je Polsko. "Má-li Evropa přežít, musí být vyzbrojena," řekl tamější premiér Donald Tusk. ​"Doba pohodlí je pryč, to všichni víme. Pokud dnes prezident Spojených států hovoří o potřebě, aby Evropa, americký spojenec, převzala větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost, berme to jako pozitivní výzvu," dodal.

Po zbrojení z vlastních zdrojů volá i Asociace evropského leteckého, bezpečnostního a obranného průmyslu. "Mnoho evropských veřejných zakázek je zadáváno dodavatelům ze třetích zemí. Tento trend je třeba zvrátit. Musíme utrácet více – a více v Evropě," řekl pro web Euronews její mluvčí.

[chooze:article;value:591253]

Vedení EU na konci ledna představilo i svůj plán, jak zabránit svému ekonomickému a technologického zaostávání – tzv. kompas konkurenceschopnosti. "Určuje cestu k tomu, aby se Evropa stala místem, kde se budou vynalézat, vyrábět a uvádět na trh budoucí technologie, služby a čisté výrobky, a zároveň byla prvním kontinentem, který bude klimaticky neutrální," uvádí k němu sama Komise.

Experti ale plán označili za zklamání. "Jsme rádi, že je konečně něco na stole, ale zatím je to spíše spousta hezkých slov než skutečná řešení. Diagnóza je popsaná dobře, ale aplikaci léčby zatím nevidíme," uvedl pro TN.cz viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.

​"Užitečná je určitě snaha omezit regulaci. Co Evropa ale zatím vůbec nepochopila, je, že pokud chce být konkurenceschopnější, tak musí mít výrazně nižší daňové zatížení," řekl TN.cz hlavní ekonom Deloitte ČR a poradce prezidenta David Marek.

Evropa tlačí na Trumpa a Putina: Nevynechávejte nás, jinak mír nebude (2/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.