[chooze:gallery;value:39155]
Dechberoucí podívanou si užili vědci z organizace Condrik Tenerife koncem ledna. "Mohlo by se jednat o první zaznamenané pozorování živého dospělého černého ďábla (Melanocetus johnsonii) na hladině za denního světla," popsal na instagramu Condrik Tenerife.
Velkotlamce Johnsonova, známého i jako černý ďábel, pozorovali u ostrova Tenerife na Kanárských ostrovech. Výzkumníkům se rybu podařilo asi hodinu sledovat a pořídit unikátní záběry. Poblíž hladině se zatím objevovala jen mláďata nebo mrtví jedinci.
[chooze:article;value:589455]
"Bylo to jako splněný sen. Když jsem byl malý, měl jsem knížku s hlubokomořskými tvory a miloval jsem ty ilustrace. Byly pro mě bláznivé. Zvířata nevypadala opravdově," popsal pocity mořský fotograf David Jara Bogunyà.
Ryba se vyznačuje svým neobvyklým vzhledem. Má zející čelisti, ostré tesáky a bioluminiscenční návnadu v podobě "antény" na čele, kterou láká kořist. Normálně se pohybuje v hloubce mezi 200 a 2 000 metry.
[chooze:article;value:589114]
"Když jsem video viděl poprvé, upřímně jsem nevěřil tomu, co vidím. Myslel jsem, že je to umělá inteligence," řekl rybí biolog z houstonské Rice University Kory Evans časopisu National Geographic.
"Je opravdu vzácné vidět hlubokomořského živočicha v takové blízkosti hladiny," doplnil vedoucí vědecký pracovník výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Bruce Robison. Sám natočil jediné další záběry stejného živočicha v roce 2014.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.