Osmnáctiletý Tomáš Coufal dostal první epileptický záchvat po prodělaném covidu-19. Klasická léčba nezabírala, záchvaty přicházely často a bez příznaků a Tomáš po nich zůstával i zraněný. "Epilepsie může mít více spouštěčů, to není, že epilepsie rovná se blikající světla. Může to být podmíněno stresem," vysvětlil.
"My jsme se potkali, když měl záchvaty jednou měsíčně. Podle toho jsme volili další lék, vlastně jeden z nejmodernějších léků proti epilepsii, který naštěstí u Tomáše zafungoval," uvedla lékařka z Fakultní nemocnice Motol Jana Zárubová.
[chooze:article;value:596240]
"Já dělám házenou a sport vlastně pomáhá," sdělil Tomáš. Plavat a potápět se ale musí pod dozorem. "Už mi byl slíbený i řidičák, ale měl jsem 20. prosince záchvat, takže se mi to zase posunulo o rok," svěřil se.
Ještě dřív, než Tomáš vycítí přicházející záchvat, všimne si ho jeho asistenční pes Don, který dokáže přivolat pomoc. Výcvik Dona trval zhruba rok. Pojišťovna ho Tomášovi odmítla zaplatit.
"Nám řekli, že máme zaplatit 300 tisíc, ale naštěstí to zaplatili sponzoři," řekl Tomáš. "Bohužel oni nejsou vedeni ani vnímáni jako kompenzační pomůcka. Na rozdíl od nevidomých pacientů," vysvětlila Zárubová.
[chooze:article;value:445504]
Tomáš také přiznává, že Dona s ním nechtějí pouštět třeba do obchodů a že psa ruší i kolemjdoucí. "Já bych chtěl apelovat na všechny lidi: Nehlaďte ty asistenční psy," zdůraznil.
"Epilepsie může vzniknout kdykoliv v průběhu života," pronesla Zárubová. Nejčastěji první záchvat přichází u kojenců nebo po 65. roce života. "Ten záchvat může být i jako chvilková zmatenost," dodala.
Kromě klasických tabletek se epilepsie léčí i operativně a záchvaty dokáže tlumit i speciální stimulace. U některých forem zabírá také speciální dieta. Při dobře nastavené léčbě je u žen možné i těhotenství.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.