Agresivita dětí neustále roste. Ministerstvo chce povolat psychology

Údery, kopy, nadávky a urážky. Učitelé se stále častěji setkávají s agresivním chováním dětí. Poslední případ z Hodonína je starý jen pár dní. Dívku tam skupina vrstevnic tahala za vlasy, fackovala a plivala na ni.

"Atmosféra se v našich školách zhoršila. Rostou obavy, přibývá excesů. My teď zvažujeme i ve světle těch hodonínských událostí to, zda máme nastavit minimální příslušný standard typu proškolování zaměstnanců škol," řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

"Počet pachatelů mladších 18 let v násilné oblasti nám bohužel roste. Jenom za poslední tři týdny je takovýchto případů 44, což je ohromné číslo," uvedl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

[chooze:article;value:592646]

​Podle České školní inspekce roste počet případů zesměšňování, vyhrožování a vydírání. Skoro polovina škol má zkušenosti s šikanou. S kybernetickou formou se setkalo téměř 40 procent škol. V posledních pěti letech rostla i agresivita vůči učitelům. Slovní útoky na ně zaznamenalo o 5 procent víc škol než před pěti lety.

Nárůst je i v užívání návykových látek. O 20 procent stoupl počet škol kde žáci kouří, a o 7 procent vzrostlo užívání jiných omamných látek. Rostoucím problémem je i vandalismus, s nímž se setkala více než třetina základních škol. "Velký nárůst jsme zaznamenali v oblasti kyberšikany, jako jsou kyberstalking, zneužívání webových kamer nebo natáčení fyzických útoků," sdělil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

"Převažuje verbální nevhodné chování, které někdy přechází do šikany psaní nevhodných SMS zpráv. Škola má v těchto případech často svázané ruce a je to opravdu o spolupráci rodiče, školy a těch externích, interních odborníků," podotkl ředitel ZŠ Věry Čáslavské Vojtěch Novák.

[chooze:article;value:576689]

​"Učitelé proškolení jsou, ale s tím, jak přibývají nové případy problémů právě v oblasti kyberprostoru, tak další vzdělávání v této oblasti je nutné," řekl prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.

Podle dětských psychologů může za rostoucí agresivitu žáků především stres, nedostatek prevence ale také vliv sociálních sítí. "Celkově se výchova rozvolňuje, liberalizuje, týká se to rodiny i školy. Sociální sítě nespí, děti je sledují neustále. Když se jim nezakážou telefony, tak sedí o přestávce a koukají do nich. A tam je násilí leckdy víc než dost," argumentoval dětský psycholog Václav Mertin. Ministerstvo školství chce učitele školit ve zvládání krizových situací, a to ve spoluprací s policií nebo psychology.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.