Odebrané finance, to je nejčastější problém, který organizace pracující s osobami se zdravotním postižením se svými klienty řeší. "To je dnes, řekl bych, už opravdu lavina. Setkáváme se s tím opravdu často, posudkoví lékaři snižují stupeň příspěvku na péči nebo míru invalidity, aniž by k tomu opravňoval zdravotní stav," uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
Velké počty případů, kdy úřady rozhodly o odebrání financí tělesně postiženým, řeší například i v Asociaci paraplegiků, měsíčně jsou jich desítky. Jejich nárůst pociťují od léta a spojují to s valorizací příspěvku na péči.
"Trochu nám připadá, že tím, že je možný nějaký výdaj pro nejvíce potřebné, jako by někde v pozadí byl pokyn, že je někde potřeba ty finance ušetřit," prohlásila sociální pracovnice Hana Sixtová.
[chooze:article;value:596745]
Podle Národní rady osob se zdravotním postižením za velkou mírou takových případů stojí především nefunkční systém posudkových lékařů. "Je velký nedostatek posudkových lékařů. Je tam mnoho přestárlých posuzovatelů, posudkových lékařů. Dělají administrativní práci, přičemž toho člověka nikdy nevidí, vždy je to jen na základě podkladů nějakých lékařů. To je nepřípustné," míní Krása.
V problémech se ale často ocitají i lidé, kteří o finance žádají poprvé. Často je úřady nechávají čekat, takový byl i případ pana Kurutze, původem ze Slovenska, na který před zhruba rokem upozornil pořad Na vaší straně. Po čtyřech operacích téměř přestal chodit. Na to, než české úřady s těmi slovenskými vyřešily přiznání invalidního důchodu, tehdy čekal déle než rok.
Ministr Jurečka se tehdy dušoval, že systém už napravuje. "Teď opravdu velmi důsledně vyžadujeme po České správě, aby toto dokázala eliminovat, aby se takové chyby nestávaly," řekl. Jenže, jak data organizací pracujících se zdravotně postiženými dokazují, těchto případů naopak přibylo.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.