Škola může být nesnesitelná i pro rodiče, říká psycholožka. Autistických dětí přibývá

"Porucha autistického spektra je široká záležitost a i symptomatika je široká. Děti se diferenciují zejména v sociálních dovednostech," uvedla sociální pracovnice Petra Slaná. Za narůstající počet pacientů podle ní může i přesnější diagnostika, která dokáže odhalit více případů. "Rodiče by měli být pozorní, pokud se jejich dítě projevuje nějak jinak," doplnila.

Podle školní psycholožky Márie Husovské se v posledních letech změnil také přístup škol. "Jsou školy, které jsou jinakosti otevřené více a které méně. Já osobně mám velmi dobrou zkušenost. Dětí je ve třídě hodně, takže musí být ochota i na straně vedení škol," myslí si. Přesto na děti s poruchou autistického spektra číhá množství nástrah. 

[chooze:article;value:593946]

"Škola může být pro dítě i pro rodiče nesnesitelné prostředí. Ve třídách je mezi dětmi hodně agrese. Potřeba je práce s dítětem, ale i kolektivem a dobrá asistence pedagoga. Můžeme nějak nastavit systém, ale je to o připravenosti učitele a jde o běh na dlouhou trať," vysvětlila Husovská. Se šikanou se setkává okolo 70 % dětí s takovou poruchou. Jejich rodiče ale vnímají situaci mnohem drastičtěji a mluví až o 90 %. 

"Děti si často ani neuvědomují, že se vůči nim vrstevníci nechovají adekvátně," řekla Slaná. "Autisti berou věci jinak. Mají černobílé myšlení a vnímají i jinak legraci. Mohou být hlučné a stále si s něčím hrát, což může být pro ostatní rušivé. Když má ale třída zajištěné vlastní potřeby a učitele, který se o ně stará, může ten kolektiv fungovat dobře," vysvětlila školní psycholožka. 

Celý rozhovor můžete zhlédnout ve videu pod titulkem.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.