"Oni udělali chybu a mně se to teď táhne, takže mám nedoplatek nějakých 200 tisíc," stěžovala si paní Lenka Štamfestová. Stará se o rodinu, ve které jsou vedle partnera tři děti, pes i kočka. Protože všichni potřebovali větší prostor, pronajali si tento starší domek v Pardubicích.
Partner se v práci téměř nezastaví a placení svých výdajů prý rodina zvládá. "Když jsme se sem nastěhovali, tak jsem platila nějakých 4,5 tisíce zálohy. Přišlo mně tedy, že mám přeplatek 5 tisíc," poznamenala Štamfestová.
Poté jí snížili zálohy skoro o polovinu, jenže vyúčtování za poslední dva roky rodině udělalo pořádnou čáru přes rozpočet. "Mně bylo řečeno přímo na ČEZu, že mám platit nějakých 86 tisíc a pak najednou mi do telefonu řeknou, že mám platit 192 tisíc. Oni ani nevědí, kolik mám platit," postěžovala si Štamfestová.
[chooze:article;value:581692]
Na prvním problematickém vyúčtování nedoplatek činil 126,5 tisíce korun. Na druhém byl nedoplatek 163,5 tisíce korun. A aby toho nebylo málo za stejný rok přišlo rodině i další vyúčtování se zmíněným přeplatkem 86 tisíc korun.
Paní Štamfestová první problematické vyúčtování reklamovala. Distributor, kterým je společnost GasNet, jí dal za pravdu, že měla špatně nastavený stav plynoměru, respektive neodpovídal zálohám, a tudíž ani reálné spotřebě.
Na distributora GasNet se obrátili i reportéři TV Nova, jestli nemůže být chyba v samotném plynoměru. "Na uvedeném odběrném místě jsme podrobně prověřili technický stav měřicího zařízení i údaje o spotřebě plynu. Plynoměr jsme odeslali autorizovanému metrologickému středisku pro ověřování měřidel. Toto nezávislé přezkoušení potvrdilo, že plynoměr je v pořádku a měří správně," uvedl mluvčí společnosti GasNet Aleš Gregovič.
Spotřeba rodinné domácnosti překvapila i experty v oboru. "To by se snad nedalo vysvětlit ani špatnou izolací. Tam už bych přemýšlel, jestli tam není přidružená nějaká pekárna nebo další taková činnost," poznamenal výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
"Opravdu ta spotřeba tam byla taková, jaká byla, a tudíž jsme udělali opravné fakturace, které byly pro zákaznici nedoplatkem," hájila se mluvčí ČEZu Alice Horáková.
[chooze:article;value:566652]
Po nastudování si dokumentů dává zapravdu dodavateli plynu i pan Gavor, své udělala také energetická krize i nízké zálohy. "Cena byla ještě docela vysoká, ale v roce 2022 jsme se pohybovali v energetické krizi, která tehdy jela na plné pecky, a cena 3 tisíce za megawatthodinu je asi trojnásobek ceny, na kterou se můžete dostat nyní," tvrdil Gavor.
Výsledný přeplatek činí 86 780 korun. A v tom je ten zakopaný pes, protože název "přeplatek" se nevztahuje k tomu, že by tuto částku měl dodavatel spotřebiteli zpátky vracet, ale je to daňový rozdíl mezi původním, velmi vysokým vyúčtováním, a tím opraveným, který vznikl na základě sníženého stavu plynoměru.
Přeplatek není ve skutečnosti přeplatkem. Musíme s ním při našem počítání nakládat jinak. K finální částce 198 tisíc se dostaneme tak, že vezmeme první nedoplatek ve výši 126,5 tisíce a připočteme k němu rozdíl mezi druhým a matoucím přeplatkem.
[chooze:article;value:587756]
Pro paní Štamfestovou to nejsou dobré zprávy. Rodinný rozpočet se pořádně prohne. Štamfestovi se nyní poohlíží po jiném bydlení, které nebude tak nákladné. "My už řešíme stěhování, tak snad to nějak dopadne," řekla Štamfestová.
"Domluvili jsme 24měsíční splátkový kalendář, který by neměl tolik zatížit jejich rodinný rozpočet, a zároveň jsme jí předali informace o podpoře ze strany Úřadu práce, který na tyto příležitosti myslí," doplnila Horáková.
Dalo se takové spotřebě, respektive astronomickému nedoplatku, nějak předejít? Bohužel dalo, a to nejen snížením spotřeby energií. Paní Štamfestová totiž opomněla průběžně nahlásit stav plynoměru. Energetická společnost tak prý neměla šanci domácnost upozornit.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.