Nastartuje imunitní systém, aby v těle odhalil nádorové buňky a zničil je. Imunoterapie je prý účinná i v pokročilých stádiích rakoviny. "Stejně jako například máme imunitní reakci proti bakteriím, proti virům. Funguje u celé řady nádorových onemocnění, například u karcinomu plic," uvedl imunolog Radek Špíšek.
Naději na vyléčení mají díky novému přípravku i muži s pokročilou rakovinou prostaty. Lékaři jim do těla aplikují radioaktivní látku, která dokáže najít, ozářit a zničit pouze zhoubné buňky. Pro pacienty s leukémií zase vědci vyvinuli lék přímo na míru. Dokážou prý naprogramovat bílé krvinky na zabíjení nádorových buněk.
"Umožní nám to v tuto chvíli léčit některé pacienty, pro které do té doby léčba nebyla. Funguje to tak, že se pacientovi bílé krvinky odeberou, jsou přímo pro něj upraveny tak, aby byly schopné rozpoznat ty nádorové buňky," vysvětlil Jan Vydra z Ústavu hematologie a krevní transfuze.
[chooze:article;value:594740]
K nejzákeřnějším onemocněním patří rakovina slinivky. Tu se ve většině případů nepodaří včas diagnostikovat. Změnit by to mohl nový objev českých vědců. Na odhalení karcinomu má stačit jen pár mililitrů krve. "Ta metoda v současnosti není ještě v klinické praxi, ale probíhá takzvaná studie klinické funkce," řekla Karolína Kašparová, ředitelka laboratoře Lipidica.
"Není pro nás důležité ho odhalit, pokud už mají velký nádor nebo nádory v jiných částech těla, ale právě na tom počátku, kdy ten nádor je ještě léčitelný," vysvětlil Tomáš Hucl, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.
Přelomové léčbě jsou na stopě také britští vědci. Pacientům s melanomem by mělo v boji s nádorem pomáhat LED světlo.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.