Zájem o rekvalifikace byl loni obří. V kurzu je IT, jóga a také tetování

Povolání změnila díky kurzům i Pavla Černá. "Vlastním účetní firmu a dovedlo mě to k tomu, že jsem byla vyhořelá a nešťastná, nevěděla jsem tak trochu, co se svým životem. Pro mě rekvalifikační kurz znamenal velké poznání sama sebe," popsala.

Podobné kurzy loni absolvovalo podle Úřadu práce ČR skoro 44 tisíc lidí. Nejvíce se lidé chtěli vzdělávat v oblasti digitální gramotnosti, dle dat úřadu takové kurzy absolvovalo už přes 60 tisíc lidí.

[chooze:article;value:501933]

​V roce 2023 o rekvalifikaci požádalo zhruba 26 tisíc zájemců, o rok později to bylo o 69 % více. "Mezi nejčastěji využívané rekvalifikační kurzy patří kurzy zaměřené na digitální dovednosti, jako jsou například základní nebo pokročilá obsluha počítačů," uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Olomouckého kraje Vlastimil Přidal.

"Ze dvou třetin jsou to ženy. Co se týká vzdělanostní struktury, tak rekvalifikace nejvíce využívají lidé vyučení nebo se základním vzděláním, ale máme i dost vysokoškoláků," doplnil.

"Jsou to IT kurzy, ale potom jsou to také kurzy, které souvisí s manuální činností. Když to zjednoduším, ať je to sadovník, ať je to například řezník," řekl projektový ředitel EduCity.cz Tomáš Pospíchal.

[chooze:article;value:594993]

​Škála je velká. Od marketingu, základů podnikání, přes elektrikáře či zámečníky, až třeba po kurz pro provozního solárií nebo vizážisty. "Velmi často je poptávaný kurz jógy, kurz pro tatéry. Je tam také cukrář, je tam točíř keramiky, je tam létání s dronem například. Za minulý rok to bylo zhruba 500 zájemců," pokračoval Pospíchal.

"Zkušenosti jsou vesměs dobré. Je to i proto, že rekvalifikace má teoretickou a praktickou část. Ta praktická část se zpravidla děje přímo u zaměstnavatelů," chválil výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek.

"Ti lidé nejsou nepolíbení, když do té rekvalifikace jdou. Většinou je to člověk, který už to umí, třeba dělá něco i jako koníček," dodal Jásek. Na rekvalifikace přispívá úřad práce částkou až 50 tisíc korun.

Úřad práce nabízí rekvalifikační kurzy zdarma a absolvovat je může prakticky kdokoliv. Většinou této možnosti využívají lidé, kteří chtějí po delší době změnit obor. Na základě certifikátu pak mohou snáz najít nové zaměstnání.

[chooze:article;value:592998]

​Paní Lucie 20 let pracovala u České pošty. Po letech zjistila, že ve své současné profesi už není spokojená. "U mého bývalého zaměstnavatele nebyl možný profesní růst a vzdělávání se. Proto jsem hledala jinou práci a v mé nové práci jsem potřebovala doplnit znalosti," vysvětlila.

Přihlásila se proto na rekvalifikační kurz v oboru účetnictví. "Vzdělání, které jsem vystudovala, tak jsem si oživila, plus jsem si doplnila nové znalosti," doplnila.

"Pro nás to znamená opravdu hodně, protože sehnat ve Vítkově vzdělané zaměstnance, je opravdu problém. Takže tahle rekvalifikace je jediná možnost pro ně i pro nás jak sehnat kvalitní pracovníky," přiblížila ředitelka Střediska volného času Vítkov Šárka Medunová.

"Podobně uvažovala i Lenka Hauerlandová. I ona už prý potřebovala změnu. Pracovala 20 let jako učitelka. Přihlásila se na rekvalifikační kurz, na základě certifikátu si pak založila vlastní živnost. I jí kurz přinesl řadu pozitiv. "Zkušenosti, nové znalosti, nové poznání lidí, úplně jiný okruh lidí," vyčetla.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.