Školáci objevili nebezpečnou munici před několika dny při kopání jámy. Když rezavý předmět vytáhli ze země, okamžitě poznali, že jde o dělostřelecký granát. Pak ale udělali chybu, která je mohla stát život – výbušninu zakopali zpět do země.
"Až ve škole se jeden z chlapců svěřil paní ředitelce. Ta správně kontaktovala policii," sdělil mluvčí jihomoravské policie Petr Vala.
[chooze:article;value:560726]
Jakákoliv manipulace s nevybuchlou válečnou municí je podle pyrotechniků hraní ruské rulety. Dělostřelecké granáty mají po výstřelu odjištěný zapalovač a mohou kdykoliv vybuchnout. "Nejnebezpečnější z věcí je minometná střela – má bakelitový zapalovač a k nápichu stačí milimetr a půl," varuje pyrotechnik. Letecké bomby mají zase časovač, který se může aktivovat pohybem nebo nárazem.
V případě objevení munice doporučují pyrotechnici na nic nesahat, nález neodnášet a okamžitě na místo přivolat policii. Osmdesát let po válce lidé ztrácejí ostražitost a řada nálezců se chová k munici jako k železnému šrotu. "Chtěl jsem to očistit. Už to začínalo mít nějaký tvar. A říkám: A jéje," svěřil se před časem jeden z nálezců munice.
[chooze:article;value:566081]
Někdy se stává, že správný postup neznají ani učitelé – kvůli tomu si před lety školák přinesl z přírodovědného kroužku ostrý granát. "Šel jsem za naší učitelkou. Ta řekla, že to je asi nějaký cvičný granát, že tam je nějaká díra, že už asi nebude použitelný," popsal tehdy situaci.
Často se stává, že děti najdou vykopanou munici, kterou na místě nechali hledači s detektory. Třináctiletá dívka ze Strakonicka si tak přinesla z lesa místo hub dělostřeleckou minu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.