Poslanci chtějí výplaty a spoření na důchod v bitcoinech. Má to ale i rizika

Vyplácet mzdu v Česku jen korunách, to může být zanedlouho minulostí. Poslanci chtějí, aby lidé měli možnost dostat za práci kryptoměnu. "Zaměstnanec by měl možnost si buď část, nebo celou mzdu nechat [tímto způsobem] vyplatit, o to poměrně začíná být zájem. Je to i atraktivní pro zaměstnavatele jako určitý benefit," řekl poslanec TOP 09 Michal Zuna.

"Ve hře můžou být i samotné stablecoiny, ale to je všechno otázka vyjednávání," dodal Zuna. Kromě výplaty můžou kryptoměny proniknout i do důchodového spoření, třeba prostřednictvím dlouhodobého investičního produktu (DIP). "Řešíme i možnost, aby se dalo spořit třeba i v DIPu napřímo do bitcoinů," vysvětloval poslanec.

[chooze:article;value:595089]

​Na konci loňského roku Sněmovna schválila, že se zisky z kryptoměn budou danit stejně jako u akcií. "Snaha o integraci bitcoinu do ekonomiky je krok správným směrem," uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

"Díky stabilnějšímu regulačnímu prostředí dnes neexistují zásadní překážky, které by firmám bránily vyplácet část mezd v bitcoinu, samozřejmě za dodržení platných zákonů. Stát by na tento trend mohl reagovat a zařadit bitcoin jako aktivum v rámci dlouhodobého investičního produktu," dodal.

Mezi lidmi se názory na rozšiřování kryptoměn různí. Někdo nápady odmítá, jiní rovnou přiznávají, že tématu nerozumí. Další by to ale považovali za zajímavou možnost volby. "Nabízí se, aby to bylo kde dni výplaty. Bavíme se o té čisté mzdě, která vychází na výplatní pásce," přiblížil Zuna.

[chooze:article;value:592869]

​"Bitcoin v obecné rovině je velmi rizikovým aktivem. Je sice z kryptosvěta tím bezpečnějším, ne-li nejbezpečnějším, kromě nějakých specifických stablecoinů, ale v porovnání s ostatními financemi je to pořád velmi rizikové aktivum," varoval ekonom Ladislav Krištoufek.

"Otázka je, že odborníci vedou debaty, že bitcoin není měna. Říká se, že je to aktivum nebo kryptoaktivum, ale není to měna. A pak jsou aktiva, která jsou navázána na měnu. Tak tohle se musí vyjasnit," popsal své výtky ministr financí Zbyněk Stanjura.

Zpátečku u bitcoinu bere středoamerický Salvador, který jako první stát na světě zavedl bitcoin jako oficiální měnu. Tamní obchodníci už nebudou muset přijímat platby v této kryptoměně a stát omezí i její používání, a to v reakci na požadavek Mezinárodního měnového fondu.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.