Podvodníci loni obrali Čechy o stovky milionů. Obětí kyberzločinců přibývá

Kyberútoků je v Česku více a více. Mezi nejčastější patří ty, které mají formu hovoru, kdy se pachatelé vydávají například za bankéře nebo policistu. "Mě kontaktoval pracovník banky, který mi oznámil, že na moje jméno bude uzavřen úvěr. Působilo to strašně věrohodně, přepojovali si mě na různé linky, hrála tam i hudba," popsala takový útok jedna z podvedených.

Falešní bankéři jí oznámili, že se do jejího účtu někdo snaží nabourat a musí okamžitě převést své finance jinam. "Ve mně vyvolali takový strach, že přijdeme o všechny peníze. Donutili mě vložit všechny naše úspory do bitcoinmatu," dodává podvedená žena.

[chooze:article;value:594254]

Útočníci se pokoušeli ženě nabourat i do spořicího účtu, to se jim ale naštěstí nepovedlo. Nakonec přišla o 40 tisíc korun. Podobnou zkušenost má ovšem stále více lidí.

"Volali mi, že si někdo na moje jméno chtěl vzít půjčku. A paní dodala, že to zřejmě vypadá na nějaký incident, krádež identity, a že se to musí nahlásit bance, policii, a zmínili i Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost," vzpomíná další žena, která se stala cílem útoku.

V tomto případě se ovšem podvod podařilo na poslední chvíli odhalit. Celý hovor ale žena popisuje jako velmi důvěryhodný. "Nikam nespěchali, nijak na mě netlačili. Za celou dobu se mě nezeptali na žádný citlivý údaj, na žádné heslo, jméno, příjmení, číslo účtu. Což vlastně zvětšovalo tu důvěryhodnost, že opravdu mluvím s někým z banky, kdo ty informace o mně zná," vzpomíná.

[chooze:article;value:592546]

"Pachatelé na nás mají spoustu času. Ty hovory, které jsme zaznamenali, trvaly až 12 hodin. 12 hodin se na obětech střídalo několik lidí a manipulovali je takovým způsobem, dokud je nepřesvědčili," upozorňuje kriminalista Ondřej Kapr.

Pachatelům se ale daří i méně sofistikované podvody. Například s pomocí falešné SMS. "Byla jsem v Německu a přišly mi daně, byl to odkaz. Jak jsem byla ve spěchu a šlo o ty daně, které jsem zrovna v tu chvíli řešila, tak jsem ten odkaz rozklikla. Rovnou se mi ukázalo face ID. Fakt jsem ani nemrkla a měla jsem 20 tisíc v p*deli," říká další oběť kyberpodvodu.

Podle odborníků už prý neplatí, že by podvodníci cílili primárně na seniory. Například falešní bankéři nejčastěji útočí na ženy v produktivním věku. Podle odborníků bude podobných podvodů do budoucna přibývat a bude čím dál těžší je odhalit.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.