Infuzní roztoky se podávají lidem, kteří potřebují doplnit ionty nebo tekutiny. Některé z nich ale po zničení továrny ve Spojených státech amerických stále chybí nebo jsou jejich dodávky velmi omezené.
Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně dostává infuzní roztoky dvakrát týdně. Jsou to ale vždy zásoby na pár dní.
"Chodí nedostatečné množství, popřípadě některé objemy nechodí vůbec. Přidává to práci nám v lékárně a hlavně zdravotnickému personálu na oddělení. Obracejí se na nás i jiná zdravotnická oddělení, že nemají dostatek infuzních roztoků, těm ale nemůžeme pomoci, protože máme nedostatek," řekl Pavel Kurfürst, vedoucí lékárny Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
[chooze:article;value:591701]
"My jsme teď dostali zásilku několika málo krabic 100mililitrových infuzních roztoků. Vůbec nemáme 250mililitrové. Zatím jsme od ministerstva žádnou dodávku nedostali, řešíme to se slovenským výrobcem. Ta dodávka, kterou my máme nasmlouvanou se slovenským výrobcem, by mohla přijít zhruba za měsíc," uvedla Jana Petrová, mluvčí Klaudiánovy nemocnice Mladá Boleslav.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se nemocnice nemusí bát, že by roztoky nebyly vůbec.
"Tím, že ty dodávky mají být v rozsahu, který by měl bez problému pokrýt zásoby České republiky, tak by nemělo nastat, že by se nemocnice ocitly opravdu bez fyziologických roztoků. Vyjednáváme dodávky navíc," vzkázal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
[chooze:article;value:594336]
Podle ministerstva zdravotnictví musí nemocnice s menšími dodávkami, než na jaké byly zvyklé, počítat minimálně až do konce března. "Očekáváme, že to bude trvat zhruba čtvrt roku, nicméně pokud bude docházet k nadměrnému vytváření zásob některých nemocnic, tak by to potom mohlo trvat i déle," dodal Dvořáček.
Americká společnost už obnovila osm z deseti výrobních linek na infuzní roztoky. Na plnou výrobní kapacitu se ale prý vrátí až koncem prvního čtvrtletí letošního roku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.