Mladý šéf strany drtí politické pardály. Fiala je farizej, ANO nás vede ke krachu

Krutému vadí povrchnost a často černobílé pojetí české politiky, a že voleným představitelům, v tomto případě hlavně z vládních stran, chybí snaha něco vysvětlovat. "Zrovna na Petru Fialovi (premiér ODS, pozn. red.) i na té celé současné vládě docela mrzí to, jak oni hodnotí svoje hospodaření. Jenom si vezměte to farizejství, tu dvoutvářnost současné vlády. Když v roce 2021 končila minulá vláda, strukturální deficit veřejných financí byl 3,3 procenta. Teď, v roce 2025, mají 2 procenta," srovnal.

"O 3,3procentnímu deficitu říkali 'rozkradená země' a 'spálená budoucnost'. No, a o dvou procentech Petr Fiala, když hodnotil hospodaření za minulý rok, řekl 'výjimečně odpovědné hospodaření'. To není výjimečně odpovědné hospodaření," dodal.

Jenomže ani opozice se podle něj příliš nevytáhla. "Když Alena Schillerová (exministryně financí a stínová ministryně financí z ANO, pozn. red.) mluví o rozpočtu, tak si troufám říct, že to by bylo dvakrát horší, ta situace. To nikdo nepopírá," shrnul.

[chooze:article;value:556405]

​Na hnutí ANO mu vadí také snaha sestřelit důchodovou reformu nynější vlády. To podle něj může mít nedozírné následky pro veřejné finance. "Je to politická odpovědnost hnutí ANO, může říct: 'Hele my to prostě ufinancujeme, fakt půl bilionu na dluh, enormně zvedneme zadlužení, potom někdy narazíme, ten systém zkolabuje a budeme rádi, že důchodci budou mít na rohlíky.' Ale já si myslím, že to není ta cesta. Hnutí ANO bych skutečně postavil před hotovou věc, že zrušení důchodové reformy vyvolá obrovské, enormní vystřelení výdajů. No, a nebude na ty okolní věci," zdůraznil.

Na činnost exministryně Schillerové upozornil Krutý ještě jednou, a to v souvislosti s obdobím covidu za minulé vlády. "Paní Schillerová má krásný graf – dluh sektorů vládních institucí – a kritizuje, že teď Fiala zadlužuje víc než Andrej Babiš (expremiér z ANO, pozn. red.). Jenže to tak úplně není. Ve chvíli, kdy tady byl covid a místo toho, aby to paní Schillerová řešila jednorázově a dočasně, tak se tady vytvořil ten strukturální deficit. To je to zabudované saldo veřejných institucí, tady se udělá ta strukturální nerovnováha," okomentoval.

[chooze:article;value:586930]

​V posledních měsících byly také velkým tématem platy politiků, tedy jejich zvyšování. Předseda SPD Tomio Okamura přišel i s návrhem, aby poslanci brali 50 tisíc měsíčně.

"Ale Tomio Okamura tam má taky kvalitativně lidi, kteří by v soukromém sektoru brali maximálně 50 tisíc korun, při vší úctě. Já si myslím, že potřebujeme poslance a potřebujeme politiky, kteří jsou vzdělaní, chytří, kteří mají tah na branku, a klidně ať tam jdou mladí, jako perspektivní povolání. Když máme plat poslance a plat nějakého manažera v bance, tak jako kdo by šel dělat poslance, když se bude dívat na tu ekonomickou stránku? Jasně že by šel dělal nějakého manažera nebo nějakého finančního ředitele někam do instituce," poznamenal. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.