Nesnesitelná pulzující bolest, zvracení nebo přecitlivělost na světlo a hluk. Tak vypadá migréna. Přes 20 let se s ní potýká i Marta z Prahy. Všechny pokusy o léčbu zatím selhaly. Vrátit se do běžného života jí pomohl až nový lék.
"Ta chronická migréna mi úplně vzala nějaký normální život, měla jsem problém s prací, pak jsem úplně přestala pracovat, byla jsem na neschopence. Od té doby, co beru ten nový lék, tak mám tři až čtyři záchvaty za měsíc. Určitě míň trpím, mám míň té bolesti," popsala.
Podle lékařů má přípravek zafungovat od prvního dne užívání. "Je tam úžasná věc, a to ta, že se neaplikuje injekčně ani infuzně, ale pacient ho pouze polyká, čili je to tabletková forma," vysvětlila neuroložka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Eva Medová.
[chooze:article;value:591390]
Nový lék můžou pacientům předepsat pouze neurologové ve specializovaných centrech pro léčbu bolestí hlavy. "Máme zkušenosti z farmakologických studií s tímto lékem, protože už ho známe asi tři roky, takže ten efekt by měl být výrazný. To snížení až o 50 procent je docíleno u většiny pacientů," doplnil neurolog Tomáš Nežádal.
Migrénami trpí zhruba každý desátý Čech, častěji ženy než muži. Záchvat zpravidla trvá čtyři až 72 hodin a odstartovat ho může sebemenší maličkost. Mezi hlavní spouštěče patří stres, alkohol, hormonální výkyvy nebo změny počasí.
"Opakovaně zvrací, krutá bolest hlavy, nejsou schopni pracovat, takže jim to dost narušuje ten život," popsala neuroložka Medová příznaky. Lékaři mohou nový preparát předepsat, teprve když pacientovi nezafunguje běžná preventivní nebo biologická léčba.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.