O pozadí i strategii ruského řetězce informoval poprvé detailně portál Page Not Found. Už v Rusku si obchod nízkými cenami získal oblibu množství zákazníků a zařadil se mezi nejrychleji rostoucí supermarkety. Zboží přitom často prodává přímo na paletách.
Sortiment řetězce Mere je různý. Obchod nabízí především potraviny, ale i drogerii s minimální marží. Právě díky tomu by měly jeho ceny být až o třetinu nižší než u konkurence. Na tuto výhodu upozorňuje společnost už ve svém logu: "Nízké ceny každý den." Nové zákazníky se řetězec snaží nalákat skrze stránku na facebooku.
[chooze:article;value:591224]
"V Mere najdete chutné konzervované ovoce," uvádí jeden z příspěvků doplněný o adresy prodejen. Ty jsou v Česku momentálně čtyři a další se chystá v Ústí nad Labem. Kdy přesně se pátý obchod otevře, známé není. Momentálně mohou nakupovat Češi v Mostě, Příbrami, Písku a Plzni.
"No, nevím, byli jsme tam jednou, koupili jídlo, mražené i čerstvé, nějaké sušenky a víckrát nás tam nic netáhne," podělil se v komentářích o zkušenost jeden ze zákazníků.
Sankční seznam
Mere založili ruští bratři Sergej a Andrej Šnajderovi, na které v roce 2021 Kyjev uvalil sankce a označil je za bezpečnostní hrozbu. Firma tak vyvolává kontroverze i v zahraničí, kam měla expandovat. Selhala tak například expanze do Británie a mnozí z dodavatelů odmítli s řetězcem spolupracovat. V Pobaltí a Polsku dokonce obchod čelil protestům od zákazníků.
[chooze:article;value:592879]
V Belgii a Polsku se nakonec firma kvůli negativnímu ohlasu přejmenovala a nově vystupuje pod názvem My Price. V Česku se obchod s ničím takovým nesetkal a v roce 2023 prodejce zdvojnásobil své tržby z 93 na 193 milionů korun. Stejně tak se Mere dařilo například v Srbsku a Litvě. I díky válce začal řetězec růst. Zapříčiněná energetická krize i vlna inflace způsobila, že většina Čechů začala nakupovat ve slevách.
Z obcí mizí obchody s potravinami. Nevyplatí se kvůli vysokým nákladům (1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.