Z biologického a evolučního hlediska jsou lidé společenskými savci. To znamená, že když jsou osamělí, nefungují správně a trpí vynucenou sociální izolací. Moderní svět je příliš rychlý a každodenní spěch nás připravuje o čas potřebný k přemýšlení a sblížení se s druhými lidmi. Osamělost už se řadí k civilizačním onemocněním a zvyšuje riziko vážných onemocnění.
Obrovská metaanalýza provedená na americké Univerzitě Brighama Younga, která zkoumala data více než tří milionů lidí, zjistila, že osamělost a sociální izolace zvyšují riziko ischemické choroby srdeční (o 29 %), mrtvice (o 32 %), cukrovky 2. typu (o 40 %) a předčasného úmrtí (o 26 %). Metaanalýza byla už před lety publikovaná v odborném časopisu PLOS Medicine.
Osamělost je stále častěji přirovnávána ke kouření 15 cigaret denně. Podle Světové zdravotnické organizace se 70 % úmrtí na světě připisuje civilizačním chorobám. A to zejména ve vyspělých zemích. Země s horšími životními podmínkami mají totiž vysoce rozvinuté sociální a rodinné vazby, píše web Polsat News.
[chooze:article;value:589039]
Zatímco deprese nebo neuróza se diagnostikují poměrně snadno, příznaky osamělosti a sociální izolace lze rozpoznat obtížněji. Vědci teprve vyvíjejí metody, jak tyto stavy diagnostikovat a účinně podporovat lidi, kteří se s nimi potýkají.
Pro mnoho lidí – dokonce i pro ty, kteří mají rodinu nebo přátele – je však osamělost vnitřním pocitem, nezávislým na okolí nebo společenském postavení. Osamělost není vždy způsobena nedostatkem kontaktů, ale pocitem izolace, který může postihnout úplně kohokoliv.
Sebevraždu zvažuje téměř třetina dospívajících. Podívejte se na reportáž TV Nova (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.