Putin svým rozhodnutím vyděsil Rusy. Žijí teď v permanentním strachu

Rusové žijí v neustálém strachu a nejistotě. Nedávné průzkumy ukázaly, že v zemi prudce roste míra úzkosti, což se promítá do nárůstu popularity nejrůznějších konspiračních teorií. To podle webu Fakt.pl působí ve prospěch Kremlu, který využívá "politiku strachu".  

Odborníci upozorňují, že existuje ještě jeden faktor, který jasně ilustruje vysokou míru úzkosti mezi ruskými obyvateli. Rusové totiž v loňském roce nejvíce v historii kupovali antidepresiva, píše web The Moscow Times.

Ruské lékárny se ale potýkají s jejich nedostatkem. A to v důsledku kombinace vysoké poptávky a západních sankcí.

[chooze:article;value:593083]

"Nyní se v zemi objevil kulturní fenomén. Pacienti trpící depresemi začali méně často používat tradiční medicínu a častěji navštěvují lékaře," uvedl Nikolaj Bespalov, ředitel vývoje společnosti RNC Pharma.

Úzkost mezi Rusy vzrostla během třetího funkčního období Vladimira Putina. Na jejich psychice se údajně podepsala částečná mobilizace po ruské invazi na Ukrajinu, omezování práv občanů nebo stále častější zatýkání a politicky motivované rozsudky. O částečné mobilizaci rozhodl Vladimir Putin na podzim roku 2022, tedy zhruba půl roku po zahájení invaze na Ukrajinu. 

Tento krok tehdy vyvolal strach z odchodu do války a masivní reakci v podobě útěku ze země. Úzkost mezi Rusy ale začala růst už krátce po zahájení invaze, uvádí ruský nezávislý deník Kommersant. Antidepresiva od té doby v pravidelných vlnách mizí z regálů tamních lékáren. Od začátku letošního roku je například nedostatek Zoloftu, který je jedním ze tří nejčastěji užívaných antidepresiv v Rusku. 

Putin na nedávné bohoslužbě působil nervózně. Podívejte se na reportáž TV Nova (01/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.