Čína provedla sérii špatných kroků. Schyluje se tam ke katastrofě

Jak píše server NBC News, celková populace Číny loni klesla o skoro milion a půl obyvatel. Navíc jí hrozí, že za pár let nebudou pouze druhou nejlidnatější zemí, ale zároveň také vůbec nejstarší zemí na světě.

Důvodů, proč tomu tak je, je více a jsou spolu provázané. Tím nejzásadnějším je politika jednoho dítěte, která byla zavedena před více než 45 lety. Toto opatření mělo podle tehdejší vlády omezit chudobu. Paradoxně to časem přineslo pravý opak.

Kvůli stárnoucí populaci Čína nedokáže obsazovat pracovní místa a klesá tím i ekonomika a zvyšují se životní náklady. Páry se zdráhají kvůli finanční situaci zakládat rodinu. Mnoho mladých lidí upřednostňuje kariérní postup a zajištění sebe sama.

[chooze:article;value:588943]

​​De facto tak politika jednoho dítěte v Číně nadále funguje, jen už to není vládním nařízením, ale ekonomickými důsledky. Vládou povolené tři děti v jedné rodině má málokdo.

Naopak lidí důchodového věku přibývá. Agentura AP zveřejnila, že už teď je v Číně 22 %, tedy asi 310 milionů, obyvatel starších 60 let. A zatímco výdaje na armádu nebo infrastrukturu dále stoupají, křehký a podfinancovaný systém sociálního zabezpečení balancuje na hraně, navíc do něj čím dál více mladých Číňanů nehodlá přispívat.

Hrozí humanitární katastrofa

Čínský režim tak krutě doplácí na snahu o enormní ekonomický růst. Ten byl velký a Čína i nadále platí z jednou z největších ekonomik světa, jenže tento krátkodobý benefit bude mít dlouhodobé důsledky. "Změna věkové struktury v Číně zpomalí hospodářský růst," říká podle listu The Business Standard vedoucí výzkumnice Centra politických studií na univerzitě v Melbourne Siou-ťien Pcheng. 

[chooze:article;value:575373]

​Čínská společnost navíc tradičně očekává, že se produktivní lidé postarají nejen o své děti, ale také o své rodiče. Například 50letá Li Ču-lin se tak trápí o budoucnost své dcery. Pokud se vdá, jednoho dne její rozpočet budou zatěžovat čtyři staří lidé.

V roce 2010 vycházelo na jednoho seniora v Číně pět pracujících lidí, v roce 2035 to bude už jen 2,4 pracovníka, odhaduje demograf z wisconsinské univerzity I Fu-sien. V roce 2050 by tento poměr měl být dokonce 1,6 pracovníka na jednoho seniora. "V tu chvíli se čínská důchodová krize rozvine v humanitární katastrofu," konstatoval demograf.

Japonci se bojí, že na ně Čína zaútočí. Chtějí jaderné zbraně (10/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.